A magyar üzemanyagpiac hullámaira mindig jelentős hatással van a geopolitikai és gazdasági szelek hatása. Májusban Magyarországon a gázolaj ára enyhe, ugyanakkor folyamatos csökkenést mutatott: a hónap eleji 597 forintos átlagár a hónap végére 580 forintra szelídült, míg a benzin ára meglepően stabilnak bizonyult, 582-588 forint között mozgott a töltőállomásokon. Ez az apró mozgás jól mutatja, hogy az olajpiac igazi hullámvasútján hogyan alakulnak az árak – hol bizonytalanság szikrái, hol pedig reménysugarak villannak fel.
Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az Indexnek elsőként azt kiemelte, hogy a kőolaj világpiaci ára májusban 61 és 66 dollár között ingadozott hordónként. „Az árak alakulását leginkább az OPEC+ meglepetésszerű kitermelésnövelése határozta meg, amely váratlan fordulat volt, különösen a Donald Trump által korábban kilátásba helyezett, majd elhalasztott vámintézkedések fényében.”
Trump és Kína például három hónapra 115 százalékkal csökkentették a korábbi extrém magas vámokat, ami elméletben lazíthatta volna a globális kereskedelmi feszültségeket, ám az EU felé irányuló 50 százalékos vámok bejelentése továbbra is feszültséget generál. „A globális gazdasági kiállítások, így az olaj iránti kereslet is erősen függ a nemzetközi kereskedelmi megállapodásoktól, ahol a jövőre nézve továbbra is fennáll a bizonytalanság” – fogalmazott az Indexnek Grád Ottó.
A globális olajkereslet így egyfajta hullámzó remény és bizonytalanság között mozog, és ezt tükrözi, hogy a nagy nemzetközi elemzőházak, mint a Barclays és a Goldman Sachs is, épp most csökkentették 2025-re vonatkozó brentolaj-árelemzésüket hordónként 66 dollárra, míg a Standard Chartered még alacsonyabb, 61 dolláros prognózist adott.
Ezt meg lehet köszönni a forintnak
Nem csak a kereskedelmi politikai hullámok kavarnak ezen a tengeren. Az orosz–ukrán konfliktus béketárgyalásai májusban ugyan nem hoztak áttörést, de a további szankciók fenyegetése, különösen az orosz kőolaj és energiahordozókra vonatkozóan, tovább növeli a piac bizonytalanságát. Mindezt tetézi a Közel-Kelet feszült helyzete, ahol Irán, Oroszország és Venezuela kérdése továbbra is az USA stratégiai lépéseinek középpontjában áll.
Az árakat persze itthon sem csak a világpiaci folyamatok mozgatják. A forint árfolyama májusban 364 és 354 között ingadozott az amerikai dollárral szemben, ami a hónap közepére némi erősödést hozott, és ez nemcsak a devizapiacokon, hanem a töltőállomások árcéduláin is éreztette hatását.
A forint erősödése hozzájárult az üzemanyagárak csökkenéséhez, ami jó hír a hazai autósoknak
– emelte ki Grád Ottó.
Külön érdekesség, a mediterrán térségben a tengeri üzemanyagokra vonatkozó IMO-szabályozások szigorodtak. A hajóknak mostantól csak 0,1 százalékos kéntartalmú üzemanyagot szabad használniuk a korábbi 0,5 százalék helyett, ami feltehetően emeli a tengeri gázolaj iránti keresletet, így ezen a szinten is érezhető egyfajta átrendeződés.
Itt érdemes megjegyezni, hogy május végén hivatalosan is elkezdődött az amerikai nyári autós szezon, amely növelheti a benzin iránti tengerentúli keresletet a következő hónapokban. „Mind a benzin, mind a gázolaj esetében marad a bizonytalanság, úgy a kereslet jövőbeni alakulásának vonatkozásában, mint az ellátási oldalon bekövetkező esetleges változások (például finomítói bezárások vagy termelési kiesések) okán” – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/06/10/uzemanyag-uzemanyagar-benzin-dizel-benzin-kutarak/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!