2024. december 13., péntekMa Luca napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 389,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
2024.12.13. Luca Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 409,00 Ft | USD: 389,00 Ft | CHF: 439,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet

Hirdetés

Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet

„A magyar műholdgyártási képesség nemcsak gazdasági és biztonsági, hanem szuverenitási kérdés is egyben” – mondta május elején Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor a 4iG Csoport, valamint a cégcsoporthoz tartozó REMRED a Fejér vármegyei Martonvásáron letette Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét.

A REMTECH gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas gyáregysége Európában egyedülálló moduláris technológiával, maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd. A 4000 négyzetméteres technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO 8 és ISO 5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik. De ez még csak a kezdet.

Hiszen a napokban arról számoltunk be, hogy az Indexnek bemutatták Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramját. A 4iG alatt működő űripari és védelmi vállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. által megvalósításra kerülő HUSAT Program célkitűzése egy geostacionárius műhold, illetve összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.

Hirdetés

A HUSAT névre keresztelt program az első magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló műholdprogram Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban. A program keretében a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, illetve pályára állítani és üzemeltetni.

A 4iG minden tevékenyégét, ami az űr-és védelmi ipart jelentette, centralizáltuk egy holdingba

– mondta az Indexnek Sárhegyi István, a 4iG Space and Technology vezérigazgatója. Így jött létre az ország első magánkézben lévő nagyvállalata az űr- és védelmi ipar területén. A cél egyértelmű: egy vertikálisan integrált vállalat, ami a felbocsátáson kívül a teljes szektorban dolgozik. Ebben a kontextusban érdemes vizsgálni a két bejelentést, hiszen gyakorlatilag egyszerre épül meg a martonvásári űripari gyártóközpont, és indul útjára HUSAT Program.

Mutatjuk az űripari gyártóközpontot

A két lábat érdemes külön-külön is megvizsgálni. És érdemes elsőként azzal kezdeni, hogy a 4iG Csoport Martonvásáron zöldmezős beruházásban idén nyár óta építi űrtechnológiai gyártóközpontját. A REMTECH névre keresztelt technológiai és gyártóközpont Európában egyedülálló moduláris technológiával valósul meg. Itt maximum négyszáz kilogramm tömegű, alacsony föld körüli pályára szánt műholdak fejlesztését, gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik 2026-tól.

A 4000 négyzetméteres létesítményben az űripari szabványoknak megfelelő, innovatív és az elérhető legmodernebb technológiai megoldásokat alkalmazzák. Összesen 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO 8 és ISO 5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik az átadást követően. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai-, termo-vákuum-, klimatikus, EMC/EMI- és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is helyet kapnak.

A tervek szerint a hazai és a nemzetközi piaci igényeket is kielégítő űrtechnológiai gyártóközpont nem csupán a műholdtechnológia és az űripar kiemelkedő bázisa lesz. A beruházásnak köszönhetően olyan innovációs központot hoznak létre, amelyben a nemzetközi kooperációk mellett a hazai tudásipar is megjelenik, és számos ponton kapcsolódik az oktatáshoz és kutatás-fejlesztési tevékenységekhez.

Az űrtechnológiai gyártóközpont 2026-ban kezdheti meg működését.

Ahogy Sárhegyi István az Indexnek elmondta, a gyártóközpont egy „ékkő” lesz az európai űriparban.

A REMRED jelenleg csillebérci telephelyén végzi a műholdgyártáshoz szükséges teszteléseket. Ám ebben a létesítményben jelenleg méretproblémák vannak, az infrastruktúra itt csak mérsékelten adott arra, hogy majd az űrbe felbocsájtásra kerülő eszközöket tesztelni lehessen.

Itt megtalálható rázógép, ahol az eszközök fizikai ellenállóképességét ellenőrzik, vákuumkamra, ahol az űrben lévő viszonyokat ellenőrzik, illetve tisztatér is, ahol az integrációt végzik. Ezek a helységek mind megtalálhatóak lesznek Martonvásáron is, csak jóval nagyobb méretben.

Jön a műholdprogram

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/25/urkutatas-urhajozas-muhold-4ig-beruhazas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A NATO-főtitkár nagyobb áldozatot kér a tagállamok polgáraitól a biztonságukért

A NATO 32 tagállama tárgyalásokat kezdett a védelmi kiadások referenciaértékének a GDP jelenlegi 2 százalékláról …