Életét féltve külföldre menekült Szadik al-Kabír, a líbiai jegybank elnöke, vele tartottak vezető munkatársai is. A fejleményt maga az elnök közölte a Financial Timesszal. A csapat a kormányellenes milíciák támadásaitól tartva távozott az országból.
A több milliárd dollárosra rúgó líbiai olajbevételeket ellenőrző, nemzetközileg elismert tripoli székhelyű központi bank (borítóképünkön) már augusztus közepén bejelentette, hogy a dolgozóit ért fenyegetések miatt leállítja összes műveletét. Jelezték, csak akkor látnak ismét munkához, ha a hatóságok közbelépnek “az egyes csoportok által alkalmazott maffiamódszerek” ellen.
Félelmük nem alaptalan: egyik magas rangú tisztviselőjüket a közelmúltban már elrabolták.
“A milíciák fenyegetik és rettegésben tartják a banki alkalmazottakat. Előfordul, hogy elrabolják gyerekeiket vagy rokonaikat, és ilyen módon kényszerítik a dolgozókat arra, hogy munkába menjenek” – mondta Kabír, aki ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a törvényeket, de a központi bank irányítását is tartalmazó ENSZ-egyezményt is megsértette a nyugat-líbiai adminisztrációt vezető Abdulhamid Dbeibah miniszterelnök, aki hétfőn embereket küldött a nyakára, hogy leváltsák, és átvegyék az irányítást a jegybank felett.
Kabír azzal vádolja a kormányfőt, hogy a kormány túlköltekezik, ő maga pedig félrevezetően rózsás helyzetben láttatja beszédeiben a líbiai gazdaságot. Kritikusai szerint ugyanakkor Kabír rosszul kezeli az ország olajbevételeit.
A fejleményekkel mindenesetre új szintre emelkedett a bizonytalanság a két részre szakadt országban. A kiemelkedő olajkészlettel rendelkező Líbiában az arab tavasz során 2011-ben kirobbant felkelés és Moammer Kadhafi diktátor meggyilkolása óta gyakorlatilag megszűnt a biztonság és a stabilitás. Az ország nyugati felében, Tripoliban működik a nemzetközi közösség által elismert, Dbeibah miniszterelnök vezette adminisztráció, de keleten Halifa Haftar hadúr diktál. Az ENSZ líbiai missziója a hét elején az egyoldalú döntések felfüggesztésére, az olajmezők helyzetének megoldására, az erőszak megfékezésére és a központi bank alkalmazottainak védelmére szólított fel.