Az egyik jó nevű budapesti gimnáziumban idén érettségiző Veronika régi vágya volt, hogy Skóciában tanuljon tovább, ahol az EU-s diákoknak eddig ingyenes volt az oktatás. Elsősorban azért, hogy anyanyelvi környezetben tökéletesíthesse angoltudását, illetve annál a prózai oknál fogva, hogy egy skóciai képzés költségeit a családi büdzséből még ki tudták volna gazdálkodni.
Mint mondja, az első érzelmi sokkot jelentő fájdalmas csalódás után alternatívaként végül Írországra esett Veronika választása, ahol ugyanúgy a közgazdasági vonalat célozza meg, amely szerencsére több ír egyetemen is elérhető. A január 20-i határidővel be is adja a jelentkezését, majd az érettségi vizsgákon elért pontok alapján augusztusban derül ki, hogy sikerült-e a felvételi.
Lejár az átmeneti időszak: mit kell tudni a brexitről?
Mi változik jövőre? Mikortól kell útlevél a magyaroknak a britekhez? Meddig kell regisztrálnom, ha ott akarok élni? Tíz kérdés, tíz válasz.
Amit konkrétan hoz a továbbtanulásban a Brexit
Veronika is azon diákok egyike, akik EU-s állampolgárként 2020. december 31. után most már egész biztosan ugyanazokkal a feltételekkel tanulhatnak tovább a távozó szigetországban, mint korábban az unión kívülről érkező diákok. Azaz a Brexit a gyakorlatban elsősorban
drágulást jelent a leendő nagy-britanniai hallgatók számára. Vagyis egész konkrétan a jelenlegi 9250 fontos (nagyságrendileg több mint 3,6 millió forintnak megfelelő) uniós tandíj helyett évente 10 és 38 ezer font (körülbelül 4 és 15 millió forint) közti összeget kell majd fizetniük azoknak, akik a brit felsőoktatásban szeretnének továbbtanulni idén szeptembertől.
Ráadásul az akár két-háromszorosára növő tandíjak mellett az EU-s diákok az új tanévtől elesnek a korábbi kedvezményes diákhitel igénylésének lehetőségétől. Mindez azért is lehet nagy érvágás, mert a hazainál sokak szerint jóval „barátibb” brit diákhitel-konstrukció korábban a diákok tanulmányainak száz százalékát finanszírozta, és viszonylag könnyen hozzáférhető volt mindenki számára.
Ez a korábban viszonylag egyszerűen elérhető hitel a Nagy-Britanniában tanuló diákoknak gyakorlatilag teljes egészében finanszírozta a tanulmányait. Ugyan igényelni kellett, ez többnyire csak papírmunkát jelentett, szinte bárki magkapta, és csak akkor kellett visszafizetni, mikor egy bizonyos, magyar viszonylatban viszonylag magasnak számító mértéket ért el a hallgató jövedelme
– állítja Lévai Balázs, többek között a középiskolások külföldi továbbtanulását segítő Engame Akadémia társalapító-ügyvezetője.
Hogy érinti a Brexit a magyar vállalkozásokat?
Vége a befektetés, a szolgáltatások és a munkavállalás szabadságának.
Túl azon, hogy a Brexit a területen bonyolítja az adminisztrációt, miután a magyar diákok eddig vízum nélkül tanulhattak az Egyesült Királyságban, az átmeneti időszak lejártával a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2021/01/10/brexit_kulfoldi_tovabbtanulas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!