Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a héten a közösségi oldalán jelezte, hogy a bankok idei jelentős számladíjemelése nem indokolt, így a tárcavezető kijelentette, ha kell, beavatkoznak a területen. Majd egy szűk körű partin kedden, az EXIM Awards díjátadó gálán is hangot adott annak a véleményének, hogy speciális számlacsomagok kialakítását javasolta a nyugdíjasok és családok számára, és kérte a bankszövetség segítségét, hogy ezt közösen dolgozzák ki. Fontosnak nevezte a miniszter, hogy ezek az érintettek számára megfizethető számlacsomagok legyenek.
Bár a változásokról még nem születtek konkrétumok, az Index megvizsgálta, milyen korcsoportokra bonthatók a bankok ügyfelei, és ezekben milyen kedvezmények érhetők el jelenleg,
Amellett, hogy a magyar bankszektor 2024-ben történelmi nyereséget ért el, már most is nagyon sok kedvezmény áll az ügyfelek rendelkezésére. Ezek egy részét épp az állam tette kötelezően ingyenessé vagy kedvezményessé – hívta fel erre a figyelmet az Indexnek Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Minden lakossági ügyfél számára ingyenesek a bankkártyás vásárlások a boltokban és az interneten is, csakúgy, mint a fizetési kérelem kifizetése, az ATM-ből vagy postán elérhető törvényi 150 ezer forintos ingyenes készpénzfelvétel és két kisebb kedvezmény: a QR-kódos fizetés és a törvényileg havi 40 ezer forintig ingyenes készpénzátvétel az erre szerződött boltokban. Ezenkívül sok banknál létezik korlátlanul vagy 50 ezer forintig ingyenes vagy kedvezményes átutalási lehetőség is. A szakember szerint sokan vannak régi, már nem előnyös számlacsomagban évek, akár évtizedek óta. Mások eleve rossz számlacsomagot választottak, mert rábeszélték őket.
Nézzük, milyen kedvezmények vannak!
Talán érdemes onnan kezdeni, hogy a 14–18 éves korosztályban a bankszolgáltatások kifejezetten olcsók, sok esetben ingyenesek. Három banknál, a Gránit Banknál, az MBH Banknál, és az OTP Banknál a két legfontosabb (és általában kikerülhetetlen) költség, a havi számlavezetési díj és a bankkártya éves díja folyamatosan ingyenes, ahogy a bankkártyás vásárlások is. Ráadásul törvényi ingyenes ATM és postai készpénzfelvétel 16 éves kortól kérhető. Az OTP és Raiffeisen bankok emellett külön kuponos kedvezményprogramokat is működtetnek, kifejezetten ennek a korosztálynak.
Így jellemzően 24-26 éves korig jár a diákoknak a diákszámla. Mivel ebben az életkorban már bármilyen felnőtt számlát megnyithatnak, a diákszámla olcsóbb, mint egy átlagos felnőtt bankszámla: olcsó vagy ingyenes a havi számlavezetési díj (ez a leggyakoribb kedvezmény), és sok esetben legalább az első évben nem számolják fel a bankkártya éves díját sem. A diákhiteles ügyfelek külön Diákhitel Számla nevű konstrukciót vehetnek igénybe a folyósítási szakaszban, ami
négy banknál is törvényi előírás alapján nyújtja ingyen a legtöbb szolgáltatást – köztük a számlavezetési díjat és a bankkártya mindenkori éves díját, továbbá az átutalást is.
Három pénzintézet, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank és az UniCredit Bank is vezet olyan számlát, amelyet a továbbtanulást nem választó, pályakezdő fiatalok is igénybe vehetnek, miközben ugyanolyan kedvezményeket nyújt, mint egy diákszámla.
És akkor lépjünk a következő szintre! 35 éves kor a végső határ, amit a bankok a felnőttek világában kedvezményes életkornak tekintenek, legalábbis az OTP Banknál a Bázis számlán automatikus kedvezmény jár 28 éves korig, ami a kedvezményes számlavezetést jelenti, a prémiumfeltételek pedig 35 éves korig vehetők igénybe kedvezményesen. A Smart számlacsomag esetében korábban 35 éves korig az előírtnál kevesebb összegű jövedelem is elég volt a kedvezményes számlavezetési díjhoz, de mióta a minimálbér meghaladta a 150 ezer forintot, ez a különbség csak formálisan maradt meg.
Aztán hosszú évtizedek jönnek, amelyekben már semmilyen kedvezmény nincs korcsoportoknak, nagycsaládosoknak vagy egyéb társadalmi rétegeknek.
Majd 65 éves korban aztán belépnek a nyugdíjasok, akik számára a CIB Bank kínál 50 százalékos számlavezetési díjkedvezményt, ha családi flottában csatlakoznak a bankhoz. Régebben lehetett igényelni kifejezetten nyugdíjas bankszámlát, amely kedvező (549 forintos) számlavezetési díj mellett díjkedvezményeket, valamint egy CIB Orvosi tanácsadó vonal szolgáltatást is biztosított. Ezt a korábbi ügyfelek ma is használhatják.
Hogyan lehet még ennél is olcsóbb?
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!