Nagy Márton szerint az idei visszafogottabb növekedést az exportpiacok gyengesége és az óvatossági motívum lassabb oldódása okozza.
A III. negyedéves GDP várhatóan csak kicsit emelkedik majd, a IV. negyedévben 1–2 százalékos növekedésre lehet számítani, de 2025. I. negyedévre már beérkezik a növekedés a kormány által várt 3–6 százalékos sávba – mondta a nemzetgazdasági miniszter a díjátadó gálán (Orbán Viktor hasonló kijelentéseket tett péntek reggeli interjújában).
A kormány új gazdaságpolitikai céljait egy háromelemű akcióterv határozza meg a jövőben:
- A kormány el akarja érni a megfizethető lakhatást,
- a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergenciát,
- és a Demján Sándor-program keretében méretugrást szeretne elérni a hazai kkv-knál.
Az akcióterv több mint húsz alprogramot tartalmaz, Nagy Márton szerint a teljes program bemutatására a jövő heti kormányülést követően kerül sor. Az esemény jellege miatt a miniszter így csak a bérkonvergenciával kapcsolatos terveket bontotta ki.
Szükség van külföldi munkavállalókra
Nagy Márton emlékeztetett: a kormány munkaalapú gazdaságot tervezett, és túl is teljesítették az előzetes, 1 millió új munkahelyre vonatkozó terveket, ma 4,8 millióan dolgoznak. A foglalkoztatási ráta tekintetében Magyarország ezzel a 23. helyről a 7. helyre emelkedett az európai rangsorban, de a mostani 81 százalékos foglalkoztatotti rátát a kormány 85 százalékra akarja emelni, amivel Svédország mellett nálunk lenne a legmagasabb a foglalkoztatotti ráta.
A miniszter szerint a munkaerőpiac kedvező változását jól mutatja, hogy az inaktívak száma egy év alatt 80 ezer fővel, 2,324 millióra csökkent. Nagy Márton ezzel a lépéssel magyarázta a munkanélküliek számának gyenge átmeneti emelkedését, hiszen a munkaerőpiacra visszatérő inaktívak először álláskeresők lesznek.
Míg a koronavírus-válságban meg kellett védeni a munkahelyeket, az energia és az inflációs válság nem okozott gondot a munkaerőpiacon, hiszen a munkáltatók felismerték, hogy a feszes munkapiacon fontos, hogy megtartsák dolgozóikat. A foglalkoztatottság átalakulásának másik eleme, hogy az állami szektor több mint 80 ezer munkahelyet vesztett 2014 óta. Ez egyik oldalról jó, hiszen erősödik a piaci munkáltatók szerepe, de az államigazgatásban kihívás is, hiszen a versenyszférába távozók munkáját […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/10/11/nagy-marton-kormany-bejelentes-beremeles-foglalkoztatas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!