A kormány előbb azt ígérte, hogy 4 százalékkal fog nőni idén a magyar GDP, most már a 2,5 százalékra módosított előrejelzésüket is 2-ig vitték le, ehhez képest az ING előrejelzése szerint 1,5 százalék a reális. Ez „komoly helyreállásnak aligha nevezhető, viszont legalább jelzi a gazdaság gyógyulási folyamatát” – írta Virovácz Péter, az ING elemzője.
A Központi Statisztikai Hivatal most adta ki a második negyedéves részletes adatokat, ezek szerint április-júniusban 1,5 százalékos volt a GDP-növekedés, az első félévben pedig 1,3 százalékos. Január-márciushoz képest 0,2 százalékkal esett vissza a gazdaság.
Virovácz azt emelte ki, hogy a szolgáltatások hozzáadott értéke negyedéves szinten nem változott, az olyan, fogyasztáshoz kapcsolódó területek pedig, mint a kereskedelem, vendéglátás, szabadidős szolgáltatások visszaestek negyedéves bázison. A legnagyobb növekedést a pénzügyi, biztosítási tevékenység könyvelhette el. Itt vélhetően szerepet játszott a lakásbiztosítások májusban biztosított rendkívüli felmondási lehetősége, ami jelentős élénkülést hozhatott – tette hozzá.
A reálbérek és a vásárlóerő növekszik, a fogyasztói bizalom viszont romlik, így jöhetett ki a stagnálás az elemző szerint. A vállalatok pedig az emelkedő munkaerőköltségeket és a gyenge bevételi lábat a kiegészítő szolgáltatások visszafogásával próbálják ellensúlyozni.
A háztartások tényleges fogyasztása 1,1 százalékkal bővült negyedéves bázison. Ez első ránézésre bizakodásra adna okot, azonban „itt is inkább arról van szó, hogy negyedévről negyedévre valamiféle impulzus hatására meglódul egy-egy szegmensben a kereslet”, mint amilyen most a lakásbiztosítások felmondása, és a kötelező akciózás és az ársapkák kivezetése előtti utolsó nagy vásárlási roham lehetett – írta Virovácz. Az pedig nem okoz meglepetést a korábban kiadott számok után, hogy a cégek nagyon visszafogták a beruházásaikat. „Hiányzik az üzleti bizalom és a kereslet tartós növekedése. Ennek hiányában aligha számíthatunk a közeljövőben fordulatra” – tette hozzá az elemző.