Oroszország tehet a globális élelmezési válságról és a magasabb energiaárakról az Ukrajnával folytatott háborúja miatt, de Kína – a radar alatt – három olyan területen is lépéseket tett, amelyek világszerte súlyosbítják az inflációt – állapította meg a Peterson Institute for International Economics (PIEE) friss elemzésében.
Alapvetően Oroszország háborúja miatt a globális gabonaellátás került válságba, étolajhiány jelentkezett, de mivel blokkolják a műtrágyaexportot, máshol is a terméshozamok visszaesésére lehet számítani. Viszont eközben Kína azokon a piacokon okoz ellátási problémákat, amelyeket a háború egyébként érintetlenül hagyna.
De az ázsiai óriás, a világ egyik legnagyobb acéltermelője, és a fémexportra szintén korlátozásokat vezetett be, amely a mezőgazdaság mellett az ipari termelést is nyomás alá helyezi.
„Kínával az a baj, hogy továbbra is úgy viselkedik, mint egy kis ország… úgy tesznek, mintha koldusszegények lennének, ezért úgy oldják meg a hazai problémákat, hogy annak költségeit máshol élő emberekre hárítják át” – foglalták össze véleményüket a jelenségről Chad Bown és Yilin Wang, a PIIE elemzői.
A műtrágyaárak Kínában és világszerte tavaly kezdtek el emelkedni az erős kereslet és a magasabb energiaárak miatt, de az orosz–ukrán háborút követően azóta még magasabbra szöktek. A probléma az, hogy Peking már tavaly júliusban utasította a nagy kínai cégeket, hogy függesszék fel a műtrágya exportját. Érvelésük szerint csak így tudják biztosítani a hazai ellátást. Októberben, amikor az energiaárak tovább emelkedtek, a hatóságok további ellenőrzéseket rendeltek el a talajjavítók exportjára vonatkozóan. A korlátozások idén is folytatódtak, és legalább a nyár végéig tartanak.
„A nem vámjellegű akadályok e kombinációja a kínai műtrágyaexport erőteljes csökkenéséhez vezetett. Mivel több termelést tartottak otthon, a kínai műtrágyaárak kiegyenlítődtek, sőt azóta már csökkenésnek indultak” – írták az elemzők, akik szerint ez mutatja, hogy javult az országban a kínálati oldal, de az a mennyiség, ami ezt előidézte, a világ más tájairól hiányzik. Látszik is ez a globális piacokon, ahol idén
több mint kétszeresükre emelkedtek az árak az egy évvel korábbi szinthez képest.
A PIIE szerint Kína részesedése a globális műtrágyaexportból a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2022/05/05/inflacio-kina-oroszorszag-ellatasi-zavarok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!