2025. március 20., csütörtökMa Klaudia napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
2025.03.20. Klaudia Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Kiderítettük: a szállítmányozó cégek alkalmazottai dézsmálják a több millió forintos küldeményeket

Hirdetés

Kiderítettük: a szállítmányozó cégek alkalmazottai dézsmálják a több millió forintos küldeményeket

Ismerősöm harminc éve gyűjti az NBA kosaras sztárjainak kártyáit.

Ez nem afféle ártatlan gyerekhobbi, véresen komoly dologról beszélünk, minimum annyira komolyról, mint a bélyeggyűjtés. Meglett felnőtt emberek képesek belezúgni ebbe a szenvedélybe, aminek persze előfeltétele, hogy lelkesedjenek a kosárlabdáért, annak is az NBA-változatáért.

Jómagam – bár nem vagyok gyűjtő – tökéletesen megértem azokat, akik szenvedélyesen vásárolják, adják-veszik ezeket a kártyákat. 33 éve járok, pontosabban sajnos már csak jártam, NBA-meccsekre, kezdve az 1992-es orlandói All-Star Game-mel. Tudják, akkor volt az, hogy a HIV-fertőzött Magic Johnson előjött visszavonultságából, és 25 ponttal, 9 gólpasszal a mérkőzés MVP-je lett. Az utolsó kosarat is ő szerezte, egy hárompontos dobással, Michael Jordan orra előtt.

Hirdetés

Ott voltam a United Centerben és a Delta Centerben a Chicago Bulls 1996-os, 1997-es és 1998-as bajnoki címénél, meglátogattam egyetlen NBA-kosarasunkat, Dávid Kornélt Chicagóban és Torontóban.

Szóval, számomra nem ismeretlen a kártyagyűjtők hóbortja.

És hogy mennyire komoly szenvedélyről beszélünk, képzeljék el, hogy minden idők legdrágább kártyája, a 2003–2004-es idényből, LeBron James újoncévadjából az Upper Deck Gold/23 RPA BGS 9 jelzésű kártya 5,2 millió dollárért talált gazdára egy árverésen. Merthogy az NBA-kártyáknak is vannak árverései, aukciói, mintha festmények, műkincsek lennének. Egy-egy értékesebb kártya érhet annyit, mint egy Picasso vagy egy Rembrandt.

Mármost ezeket a kártyákat, mielőtt árverésre bocsátaná az ember, be szokták vizsgáltatni hihetetlenül szofisztikált cégekkel, felmérik az árukat, felértékelik, hogy mennyit lehet kapni értük egy-egy aukción. És a kártya valódiságáról certifikációt állít ki a bevizsgáló cég. Valami olyasmi ez, mint a fajtatiszta kutyáknál a törzskönyv, a pedigré.

Bevizsgálás a Beckettnél

Nos az ismerősöm is úgy döntött, hogy kiküldi néhány kártyáját egy ilyen bevizsgáló cégnek Németországba. Elismert cégről beszélünk, a Beckettről, illetve annak kontinentális leányvállalatáról, a Beckett Europe-ról. A felértékelésnek angol terminus technicusszal grading az elnevezése. Régen az Egyesült Államokba kellett küldeni a kártyákat bevizsgálásra, de mivel az USA nem tagja az Európai Uniónak, vámot kellett fizetni a kártya be- és kiszállításakor. Ez a veszély a németországi Beckettnél nem fenyeget.

Ismerősöm néhány hete adta fel kis csomagját, amely hat NBA-kártyát tartalmazott. Maga a szállítás kilencezer forintba került, a hat feladott kártya értéke 4000-5000 dollár volt, mostani átváltási kurzuson legalább másfél millió forint. A kártyákat a UPS szállította ki Németországba a Becketthez. A manapság megszokott módon a szállítás útvonala valós időben követhető volt az interneten, folyamatosan érkeztek az információk, hogy most a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren van a csomag, másnap hajnalban már a németországi Bielefeldben volt, de a címzetthez sohasem érkezett meg, mígnem a feladástól számított nyolcadik napon visszaérkezett a feladóhoz.

Ismerősöm padlót fogott, amikor meglátta a csomagot. Kívülről is látszott és a súlyán is érezhető volt, hogy fel lett bontva, amíg a UPS-dolgozók keze között forgott. Egy kártya hiányzott a hatból, a többi pedig súlyosan megsérült. Két kártya félbe volt hajtva, és mindegyik csupaszon hánykolódott a kartondobozban, azaz egy elkövető eltávolította a teljes védőcsomagolást a dobozból, ahová gyűjtő ismerősöm előzőleg gondosan becsomagolta. A feladáskor a küldemény 200 grammot nyomott, amikor visszaérkezett, mindössze 77 gramm volt a tömege…

Ismerősöm természetesen panaszt tett a szállítmányozónál, majd feljelentést a német rendőrségen, és kiposztolta a kálváriáját egyik Facebook-csoportba.

Sérült, meghajlított kosaras kártya

Sérült, meghajlított kosaras kártya

Fotó: Papajcsik Péter / Index

Rendőrségi feljelentés

Ismerősöm először megpróbált a magyar rendőrségnél feljelentést tenni, a XI. kerületnél, de két és fél órás várakozás után lebeszélték erről, mert a magyar rendőrségnek itt nincs joghatósága. A készséges tiszt tanácsára ismerősöm megkereste a német rendőrséget. Online űrlapot kellett kitölteni – az egész 15 perces folyamat volt, aztán különböző ügyosztályok között keringett a feljelentés, néhány napja kezdték el érdemben a nyomozást.

Sok kérdés, nulla válasz

Az ügy kapcsán utánajártunk, hogy mennyire lehet gyakori a sportkártyák szállítása esetén a lopás, csomagvesztés, és meglepődve találtunk több friss bejegyzést is a közösségi médiában, amelyeknél a pórul járt tulajdonosok a UPS-re hivatkozva keresik gyűjtői darabjukat (mint például az alábbi, 8000-9000 dollárt érő aláírt Lebron James-kártya esetében is). Közben elküldtük kérdéseinket a UPS sajtókapcsolatok ügyosztályának, arra hivatkozva, hogy az utóbbi időben rengeteg olyan esettel találkoztunk, hogy csomagok tűntek el, rongálódtak meg.

Kérdéseinkre mindmáig nem érkezett válasz, így hát az üzenetünket megosztjuk az olvasóval:

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/11/szallitmanyozo-cegek-lopnak-rongalnak-ups-sokmillios-kuldemenyek-nba-kartyak-kosarlabda/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A vártnál lassabb növekedés és a hitelminősítők miatt is aggódhatunk – ezt várja az Erste erre az évre

A jegybank célsávjába – vagyis 4 százalék alá – valószínűleg legkorábban 2026 elsején kerülhet vissza …