A OECD jelentésében megállapította, hogy hazánkban kifejezetten kedvező a foglalkoztatottság helyzete. Magyarországon a munkaképes korúak 74,4 százaléka dolgozik, ami jelentősen meghaladja az OECD 69,4 százalékos átlagát. Különösen figyelemre méltó, hogy a Covid-járvány előtti szinthez képest 4,5 százalékos növekedést sikerült elérni, szemben az OECD 1,5 százalékos átlagával.
A dokumentum rámutatott a hazai munkaerőpiac szerkezeti változásaira is. Az elmúlt évtizedben markáns eltolódás volt megfigyelhető az idősebb korosztályok felé – a növekedés 10,3 százalékos volt, míg az OECD átlaga csak 1,3 százalék.
Ugyanakkor a jelentés szerint komoly területi egyenlőtlenségek figyelhetők meg a magyar munkaerőpiacon. Az egyik legszembetűnőbb adat a munkaerőhiány területi eloszlása: Budapesten 202 százalékkal több az egy munkanélkülire jutó betöltetlen állás az országos átlagnál, míg az Észak-Alföldön 73 százalékkal kevesebb.
A szakértők külön kitértek a fiatalok helyzetére. A nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben sem részesülő fiatalok 13 százalékos aránya kedvezőbb az OECD 16,8 százalékos átlagánál.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hétfőn egy közleményben tájékoztatott, hogy közel három és fél évtizede nem volt ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma novemberben Magyarországon (224 914 fő).
Több közgazdász, például Pogátsa Zoltán viszont sokszor kritikájának ad hangot a magyar munkahelyek termelékenységével kapcsolatban, azaz szerintük túl nagy súllyal vannak jelen Magyarországon az alacsony hozzáadott értékű munkafolyamatok, például az összeszerelés.
Magyarország erősen kitett a mesterséges intelligenciának
A jelentés szerint Magyarországon a munkavállalók 12,2 százaléka van kitéve az automatizálás magas kockázatának, ami minimálisan, de azért meghaladja az OECD 12 százalékos átlagát. A területi különbségek itt is markánsak: míg Budapesten csak 4 százalék ez az arány, a közép-dunántúli régióban 19,5 százalékra rúg.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!