Fizesse be adótartozását, és ne akadályozza a munkabérek Bérgarancia Alapból történő kifizetését – szólította fel szombaton közleményben a Dunai Vasmű tulajdonos Liberty Steelt a Nemzetgazdasági Minisztérium. Pár napon belül ez már a második határozott üzenet a kormánytól a tulajdonosnak, csütörtökön azt követelték, hogy fizesse ki dolgozóit, „eleget téve a törvényi kötelezettségének”.
Az újabb üzenet azután érkezett, hogy a vállalkozás reagált a korábbi jelzésekre. A Liberty Stell a Portfólión megjelent állásfoglalásában közölte, a béreket, adókat és kamatfizetéseket is beleértve több mint 30 millió eurót vesztettek 2023 júliusa óta, a vasmű megmentésére irányuló erőfeszítések során, és Magyarországnak jobban kellene támogatnia saját iparát. Emellett azt is jelezték, hogy a sikeres működés feltételeinek biztosításával kapcsolatos egyeztetések nem az elvárások szerint alakultak, és hiába fizették ki korábban a béreket, nem tudtak előrelépni a támogatás és a tervezett újraindítás ügyében.
A Liberty belengette, hogy ha nem kapnak támogatást az üzem működtetésére, és időt a vállalkozás újraindítására, akkor akár potenciális új befektetőkkel is tárgyalni fognak, és mérlegelik stratégiai lehetőségeiket a vállalkozás folytathatósága érdekében, amit többen úgy értelmeznek, hogy túl is adhatnak a vasművön.
Az NGM szombati közleményében azt írták, hogy a cég által közöltek részben fedik a valóságot. Szerintük ugyanis míg a kormány folyamatosan nyomon követte a vállalat sorsát, és számos esetben segítséget nyújtott ahhoz, hogy az acélgyártás újrakezdődhessen, erején felül folyamatosan segítette a Vasművet, és teljesítette a vállalásait, addig a Liberty nem tett eleget ígéreteinek, és a dolgozók bérének kifizetése is többször akadozott. Sőt az elmúlt időszakban a cég immáron a beszállítók és a Magyar Állam felé is jelentős tartozásokat halmozott fel.
A minisztérium arra is figyelmeztetett, hogy bár a Liberty jelezte, hogy kész a Bérgarancia Alapból kifizetni a dolgozók esedékes munkabérét, ez a mai napig nem történt meg.
Tavaly érkezett a cég, idén rendeletet írtak rá
A Dunaferr felszámolás alá jutott vállalataihoz tavaly érkezett a brit-indiai Liberty Steel, amely kivásárolhatta a dolgozókat, és az új cégekbe szervezett életképes eszközöket, ám az állami segítség ellenére sem tud működni a vasmű.
A Liberty hengerműve, a Dunarolling ellen nemrég felszámolást indított az ISD Power, amely az előző tulajdonosi struktúrában a Dunaferr áramellátásáért felelt. A társaság vitatja a felszámolási kérelmet, mondván, az energiaszolgáltatásról nem ő, hanem még a jogelődje állapodott meg. A nyáron végképp leállított kohót megöröklő másik leányvállalatuk, a Duna Furnace ellen is felszámolási kérelmet nyújtottak be, ennek szeptember 20-án helyt adott a bíróság. Hogy a Liberty ezt is vitatja, az abból derül ki, hogy a felszámolás máig sem indult el.
Hétfőn este jelent meg a Magyar Közlönyben egy rendelet, amely aznap 23 órakor már hatályba is lépett. A kormány olyan szabályokat változtatott meg, amelyek alig egy hónapja voltak hatályban. Ahogy az egy hónapja megjelent rendeletben, úgy most sem nevesítette a kormány a Dunaferrt, de a részletekből azt lehet valószínűsíteni, hogy az ottani felszámolási eljárásra volt ez a reakció – még pontosabban arra, hogy a felszámolás idején is megkaphassák a dolgozók a fizetésüket.