Orbán Viktor miniszterelnök nemrég arról beszélt, hogy 2-3 éven belül elérhetjük az egymillió forintos átlagbért és az 1000 eurós minimálbért. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály pénzügyminiszter az ATV megkeresésére közölte:
„Nagyon boldog és gazdag ember lennék, ha látnám előre, a jövő hogy alakul. Várjuk meg, hogy zárjuk 2024-et és 2025 hogyan fog teljesülni. Miniszterelnök úr nagyon pontosan fogalmazott, és jól is tette, hogy nem mondott időpontot, hiszen a lehetőséget a munkaadók és a munkavállalók közötti egyeztetések döntik el, ők tudják ezt a lehető legpontosabban felmérni.”
Csaba László, a CEU professzora, Orbán Viktor 2010 utáni tanácsadó testületének tagja azonban az Egyenes beszéd című műsorban azt mondta,
nem tartja reálisnak a miniszterelnök által célként megjelölt egymillió forintos átlagbért.
Emlékeztetett, hogy a bér egy maradványérték: miután a cégek kifizették a költségeiket, utána marad a bér. Mint mondta, az fordított logika, alternatív valóság, amikor először megmondjuk, mennyi legyen a maradvány. Bár az állam emelheti az állami alkalmazottak bérét, a piaci szereplő cégek csak a növekedésük arányában tudnak bért emelni. Ha ugyanis többet költenének, mint a bevételük, felélnék a tőkéjük, és tönkremennének.
Ezért állítja le Lázár János a beruházásokat?
Csaba László arról is beszélt, hogy szerinte jelenleg nincs növekedési lehetőség a magyar gazdaságban. Bár cégenként különböző a helyzet, általánosságban abból kell kiindulni, hogy tavaly és idén stagnált a magyar gazdaság, a beruházások 10 százaléknál nagyobb mértékben visszaestek – emlékeztetett a közgazdászprofesszor.
Ez a konjunktúra legfontosabb előrejelző mutatója. Onnan tudjuk, hogy a következő évben lesz növekedés, hogy az idén […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!