Orbán Viktor miniszterelnök a napokban annak adott hangot, hogy az adócsökkentés kulcskérdés lett a gazdaságpolitikában, illetve versenyképes vállalatok kell kellenek Magyarországra. Ezért tőkejuttatási programot kell hirdetni a kkv-knak, szerinte ez a 2025-ös költségvetés egyik nagy feladata, és ezen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter dolgozik.
A kkv-k jelentik a magyar gazdaság gerincét, amelyek a foglalkoztatottak kétharmadát látják el munkával, így családok millióinak biztosítanak megélhetést. A kormány célja, hogy 2025-ben 3–5 százalék közötti sávba emelkedjen a GDP bővülése, ehhez a kkv-szektor erősítése kiemelt cél.
A hazai kis- és középvállalkozások növekedése és lehetőségeik bővítése érdekében a kabinet korábban megújította a 2030-ig szóló kkv-stratégiát és helyezett különleges hangsúlyt a szektor fejlesztésére a tavasszal elfogadott versenyképességi stratégiában is – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium korábban. Ennek értelmében az alábbi programok valósulhatnak meg:
- A Széchényi Kártya Program kedvezőbbé tétele,
- a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram,
- a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram,
- a kkv-k kifektetéseit támogató hitel és tőkeprogram,
- a kkv-k beruházásait célzottan támogató „1+1” Program,
- a kkv-k digitalizációs csomagja, melynek célja, hogy minden kkv saját honlappal és e-mail-elérhetőséggel rendelkezzen, mert e nélkül egy versenyképes vállalkozás ma már gyakorlatilag nem létezhet,
- vállalkozásfejlesztési uniós program,
- vállalati elektromosautó-támogatási program.
A kormány nem is segíti a kkv-kat?
Kedden a 24.hu közölt egy elemzést. Ennek értelmében a 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési időszak legnagyobb operatív programja a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz). A magyar vállalkozások több mint 90 százalékos mértékben a GINOP Pluszból juthatnak hozzá az EU-s fejlesztési forrásokhoz.
A lap szerint a program kerete körülbelül 2100 milliárd forintnyi uniós forrást tartalmaz, ebből mintegy 950 milliárd forintra már megkötötték a támogatási szerződést, további 600 millárdnyi forrásrészt az Európai Tanács blokkolt, a jogállami feltételességi eljárás nyomán, a maradék 550 milliárd forintnyi támogatásra 2024 hátralévő részében írnak ki pályázatokat. Egyes esetekben a támogatási kérelmet már korábban benyújtották, de az még nem került elbírálásra.
Majd kiemelték, a kiemelt projektek keretében elérhető 513,5 milliárd forintból körülbelül 75 milliárd forint kerül majd áttételesen a cégekhez a kkv-hoz, közvetítőkön keresztül:
- a GINOP Plusz 3.2.1-21 számú, „A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül” című pályázat 70 milliárdos keretösszeggel;
- az OFA Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. KKV kapacitásbővítő […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/10/01/czomba-sandor-kormany-kkv-tamogatas-unios-forrasok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!