A qvik idén szeptember elsejétől már elérhető minden banki ügyfél számára, ami magában foglalja a QR-kódon, deeplinken (applikáción belüli), NFC-n (érintéses fizetés) és a fizetési kérelmen alapuló fizetési megoldásokat is. A qvik fizetési megoldások lehetőséget adnak arra, hogy a banki átutalásai azonnal célba érjenek, és a betonszilárd védelem mellett ingyenesen vehetők igénybe.
A qvik gyors és költséghatékony fizetési lehetőségeket jelent a felhasználóknak vevői és eladói oldalon egyaránt
– világított rá Bartha Lajos. A qvik-QR, qvik-NFC, qvik-link és a qvik-kérelem megoldások egyik nagy előnye, hogy eltüntetik azokat a költségeket, amelyekkel eddig kénytelen volt szembesülni a felhasználó. Gondoljunk csak a banki átutalásokra, amelyek díjai hónap végére akár több ezer forinttal is megterhelhetik a számlánkat.
Hogyan takaríthat meg pénzt a qvikkel?
Bartha Lajos szerint a qvik egyik vonzereje – a gyorsaságán és a sokoldalúságán felül – abban rejlik, hogy használatával megszabadulhatunk a tranzakciós illetéktől és díjaktól. Az Azonnali Fizetési Rendszeren (AFR-en) alapuló fizetési megoldásokkal a fizető és a fogadó fél is jobban jár.
A jövőben a szolgáltatók sárga csekk helyett küldhetnek ügyfeleik számára qvikkérelmet, amire válaszul kifizetik a számlájukat vagy akár a számlalevélen elhelyezhetnek például egy QR-kódot, amelyet az ügyfelek a mobilalkalmazásuk segítségével beolvashatnak, és átutalást kezdeményezhetnek a szolgáltató felé.
Hasonló helyzetbe kerülhetünk egy boltban vagy egy internetes áruházban is, ahol a pénztárgépen vagy a számítógépünk monitorján jelenhet meg valamelyik qvik fizetési lehetőség.
Bármely qvik fizetési megoldással indított átutalás teljesen ingyenes a vevőnek, tehát egy normál átutaláskor felmerülő díj és illeték qvik esetében nem számítható fel.
Márpedig ez nem kis összeg éves szinten, hiszen a tranzakciós illeték épp nemrég emelkedett 0,30 százalékról 0,45 százalékra, ami egy 100 ezer forintos normál átutalásnál 225 forint (az 50 ezer forint alatti rész illetékmentes).
Ehhez jön még a bankok díja, amely átutalás esetében jellemzően a tranzakció értékével arányos, százalékos formában kerül meghatározásra. Így a legtöbb ügyfél által használt csomagok esetén – maradva a 100 ezer forintos tételnél – akár 710 forint is lehet egy átutalás díja.
Így válnak ingyenessé az utalásaink a qvikkel
Ha az eddigi felsorolás nem lenne elég, tovább rontja a helyzetet, hogy még mindig sok banki számlacsomagban találunk minimumdíjakat is, a legnagyobb ügyfélszámú csomagoknál ez 75 és 475 forint között alakul, ami a kis értékű átutalások költségét jelentősen növeli.
Továbbá egyes számlacsomagok esetében nem korlátozzák a maximumdíjakat sem.
Természetesen a kedvezőtlen árazási szerkezet a fogyasztónak rossz. A minimumdíj miatt akkor is fizetünk a bankunknak, ha egyébként százalékosan kevesebbet kellene.
a maximumdíj hiánya miatt pedig milliós utalásoknál több tízezer forint díj is megterhelheti a pénztárcánkat.
A gazdasági aktivitás növekedésével és az inflációval emelkednek a tranzakciós számok és értékek, ami következtében az ügyfelek banki költségei automatikusan növekednek. Így a tranzakciószámok növekedése és a tranzakciós értékek emelkedése nagymértékben járul hozzá az ügyfelek költségének emelkedéséhez.
A qvik fizetési megoldások ingyenessége nem jöhetett volna létre az MNB és kormányzat közötti jó együttműködés nélkül, aminek eredményeként a parlament jogszabályban mondta ki, hogy a qvikfizetések során nem kell tranzakciós illetéket fizetni a bankoknak, a bankok pedig nem számíthatnak fel díjakat a fogyasztóknak. Vagyis ezek a fizetések teljesen ingyenesek a fogyasztók számára
– jegyezte meg Bartha Lajos. Elég beszédes adat, hogy tavaly a bankszektor 843 milliárd forint bevételre tett szert pénzforgalmi díjakból, és ennek 27 százaléka az utalásokból származott. A jegybanki vezető rámutatott, hogy a legtöbb bankban léteznek olyan számlacsomagok is, amelyeknél elérhetőek ingyenes átutalások is, viszont 2023-ban még a lakossági átutalásoknak csak a 37 százaléka volt ingyenes.
Sok a banki csalás, ezért nagyon figyeljen erre
A qvik fizetések nemcsak költségmentesek a magánszemélyeknek, hanem biztonságosak is. Ezt garantálja az alkalmazott technikai megoldás, amely egy központi hitelesítéssel lett ellátva, így kizárólag a hazai bankok mobilapplikációi képesek értelmezni az abban lévő tranzakciós adatokat.
A hazai elektronikus fizetés alapvetően biztonságos, de mivel a digitalizáció fejlődésével a bűnözők is az online térbe helyezték át tevékenységüket, fontos, hogy tudatosan használjuk az elektronikus fizetési megoldásokat. Ezért kifejezetten fontos, hogy amennyiben egy qviktranzakció esetében nem a megszokott mobilbanki átutalási felület jelenik meg számunkra, akkor mindenképpen szakítsuk meg a tranzakció folyamatát.
A folyamat kizárólag jóváhagyást igényel, a tranzakció adatait nem nekünk kell megadni, a beolvasott QR-kód, deeplink vagy NFC ezen adatokat már tartalmazza.
Bartha Lajos elmondása szerint az internetes vásárlások alkalmával várhatóan a qvik-QR és qvik-linkes fizetések lesznek leggyakrabban használatosak. A biztonságot továbbá fokozza a jövőre hatályba lépő Központi Visszaélésszűrő Rendszer bevezetése is, amely minden qviktranzakció teljesülése előtt valós időben értékeli annak visszaélési kockázatát, melynek eredményéről azonnal visszajelzést is küld a bankok számára.
Az MNB folyamatosan figyeli a rendszert, és eddig nem érkezett jelentés visszaélésekről. A bankokkal közösen dolgoznak azon, hogy a qvik használata a lehető legbiztonságosabb legyen a felhasználók számára. Ez annál is inkább sürgető, mivel tavaly 23 milliárd forintra ugrott a sikeres, átutalásokhoz kapcsolódó banki csalások értéke.
A kereskedők is jól járnak – és ez önnek is előnyös
Bartha Lajos rávilágított, hogy a qvik nemcsak a magánszemélyeknek, hanem a kereskedőknek is előnyös, és ennek minimum két oka van: a gyorsaság és az ár.
Amikor egy kereskedő úgy dönt, hogy lehetővé teszi a vásárlóknak az elektronikus fizetést, jellemzően két dolgot mérlegel: mennyibe fog ez neki kerülni, és mikor jut az eladott áru ellenértékéhez.
A kártyás fizetések esetén a kereskedőknek gyakran két napot kell várniuk, hogy megkapják a pénzüket, sőt ha hétvége közbejön, akkor még ennél többet is.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/20/mnb-interju-bartha-lajos-qvik-fizetes-vasarlas-sporolas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!