2025. január 14., keddMa Bódog napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.14. Bódog Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál

Hirdetés

Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál

Mint korábban bemutattuk, a díjemelésre azért kerül sor, mert a kormány 2024. augusztus 1-től megemelte a szinte minden gyakori pénzügyi műveletet terhelő pénzügyi tranzakciós illetéket.

A kormány ugyanakkor kikötötte, hogy december végéig ezt a díjemelést a bankok nem terhelhetik át a lakossági ügyfelekre, és megtiltotta a kedvezmények eltörlését is.

Az állami elvonásokat tehát a bankoknak kell fizetnie, de januártól nincs megtiltva, hogy áthárítsák azt az ügyfelekre. Ezzel a lehetőséggel pedig élnek is, ám különböző időpontokra időzítik az emeléseket:

Hirdetés

  • Raiffeisen Bank: 2024. november 21-től terheli át a megemelt adót az új ügyfelei egy részére. A meglévő ügyfelek pedig 2025. február 17-től találkozhatnak az új díjakkal.
  • OTP Bank: 2025. január 1.
  • K&H Bank: 2025. január 6.
  • CIB Bank: 2025. január 17.
  • MBH Bank: 2025. január 31.
  • UniCredit Bank: 2025. február 1.
  • MagNet Bank: 2025. február 1.
  • Polgári Bank: 2025. február 1.
  • Wise: 2025. február 1.
  • Erste Bank: 2025. február 3.
  • Gránit Bank: 2025. február 14.

Emlékezetes, hogy nem minden bank fogadta jól az illetékemelést, az OTP vezérigazgató-helyettese, Bencsik László az Indexnek úgy fogalmazott, hogy „ez a [kormányzati] lépés olyan, mintha a Revolut találta volna ki”. Ezalatt arra gondolt, hogy szerinte a fintech cég nincs rákényszerülve, hogy áthárítsa ügyfeleire a megemelt illetéket, szemben a hagyományos bankokkal, amely így versenyhátrányba kerülhetnek.

Ennyivel emelt az OTP

Elsőként az OTP Bank élesítette az új díjszámítást 2025. január 1-jével. A hitelintézet jelentősen megemelte az átutalási költségeket: bankon belül 0,3 százalékról 0,45 százalékra, bankon kívül pedig 0,35 százalékról 0,5 százalékra nő a tranzakciós díj.

A legnagyobb változás a maximális díjaknál látható: egy bankon kívüli átutalásnál az eddigi 14 522 forint helyett akár 25 ezer forintot is elkérhetnek januártól.

Ezt a maximumszintet persze jellemzően a nagyobb, többmillió forintos utalásokkal érhetjük el.

  • Nem menekülnek meg a készpénzfelvételt preferáló ügyfelek sem. Az OTP saját automatáiból történő készpénzfelvétel díja 159 forint plusz 1,49 százalékról januártól 159 forint plusz 1,79 százalékra emelkedik.
  • A más bankok automatáiból történő készpénzfelvétel még drágább lesz: 1 581 forint plusz 0,6 százalék helyett 1 581 forint plusz 0,9 százalékot kell fizetni.
BP-2835

Fotó: Bodnár Patrícia / Index

Ehhez érdemes hozzátenni, hogy az ingyenes készpénzfelvételi keret minden hazai bankra, így az OTP-re is vonatkozik, aminek értelmében havi 150 ezer forint készpénzt vehetünk fel díjmentesen legfeljebb két részletben, amihez bármelyik belföldi ATM-et használhatjuk, illetve ezt 2024 áprilisától a postákra is kiterjesztették.

Az ingyenes keret lejártával 100 ezer forint készpénz felvétele a következőképp alakul:

  • belföldi OTP ATM-ből: 1949 Ft
  • belföldi idegen ATM-ből: 2481 Ft
  • belföldi OTP-s bankfiókban bankkártya nélkül: 3249 Ft
  • bankkártyával postán: 2267 Ft

Az OTP-nél a Bázis számla (amely a legnépszerűbb) számlavezetési díjai nem változnak. Az ügyfél bankkártyás vásárlás után nem fizet tranzakciós díjat, viszont utalások után fizetnek, ám az elektronikus átutalásnál ez nullázható kedvezmények igénybevételével.

A díjemelésekkel kapcsolatban személyesen is volt alkalmunk kérdezni Bencsik Lászlót, a hitelintézet vezérigazgató-helyettesét, aki elárulta,

havi 300 forinttal nő a bankolási költségük a tipikus OTP-ügyfeleknek.

Azonban a díjemelés tompítására a következő kedvezményeket biztosítják:

  • E-utalási kedvezmények: Új akció részeként, az egyik legnépszerűbb, 100 ezer forintig ingyenes e-utalási kedvezmény díjmentes lesz 2025-ben, a szolgáltatás igényléshez kötött. Az OTP Prémium Next szolgáltatásával – 2025-ben is változatlan számlavezetési díj mellett – akár egymillió forintig is növelhető a limit.
  • Árfolyam+: 2025-ben továbbra is díjmentesen lesz elérhető a deviza-középárfolyamon történő devizaváltást biztosító kedvezményelem, havi 600 000 forintig forint számláról történő elektronikus devizaátutalásoknál, valamint külföldön forint betéti kártyával történő fizikai kártyás vásárlásoknál.
  • Ingyenes készpénzfelvétel külföldön 2025-ben is: Több mint 2600, OTP Csoport által üzemeltetett ATM-en nyolc országban.
  • Kedvezményprogram: Az OTP Kedvezményprogram a legnagyobb ilyen típusú banki program Magyarországon – csaknem száz aktív banki partnernél érhető el pénzvisszatérítés és különböző kedvezmények az ügyfelek számára.

Bencsik László egy novemberi eleji sajtóeseményen a kormánynak odaszúrta, hogy pozitív a helyzet a hitelezés tekintetében. A harmadik negyedéves GDP-szám nem azért lett olyan gyenge, mert a bankok nem hiteleznek.

Az MBH Bank január végén emel

Év végi interjúnkban Barna Zsolt, az MBH Bank elnök-vezérigazgatója jelezte, elérték 2024-es céljukat, felzárkóztak a piacvezető OTP Bank mellé

Az, hogy felértünk a korábban a piacot domináló OTP mellé, versenyt gerjeszt, ami hozzájárul ahhoz, hogy olcsóbban lehessen bankolni Magyarországon. Mára valós verseny zajlik az ügyfelekért, mind szolgáltatási, mind árazási oldalon, aminek köszönhetően jobb termékek születnek

– hangsúlyozta Barna Zsolt. A bank hirdetménye alapján a következő díjemelésekre számíthatunk január 31. után:

  • egy állandó átutalási megbízás teljesítése bankon belül és kívül tételenként 0,3-ról (maximum 6 ezer forint) 0,45 százalékra (maximum 20 ezer forint) módosul, 
  • ugyanez igaz a forintalapú, bankon belüli vagy kívüli csoportos beszedési megbízás teljesítése esetén is, ami így háromszoros díjnövekedést jelent a pénzügyi tranzakciós illetékek vonatkozásában. Maximum 14 ezer forint mindkét kategóriában a drágulás mértéke. 

A jogszabályi keretek lehetőséget adnak a lakossági ügyfelek esetén a díjmentességre az 50 ezer forint alatti utalások esetében, 50 ezer forint felett pedig csak az összeghatár feletti rész után kell megfizetni az illetéket.

shutterstock 2553475295

Fotó: Shutterstock

Az MBH Bank a fentiek szerint alkalmazza a tranzakciós illetéknek megfelelő díjat, ezzel is ösztönözve a bankszámlahasználatot a készpénzforgalommal szemben.

Így 100 ezer forint átutalásánál a teljes pénzügyi tranzakciós illeték az emeléssel együtt összesen 225 forint lesz.

Havi több átutalásnál ezek az emelkedések érezhető mértékben összeadódnak és akár jelentősen is megnövelhetik egy háztartás havi bankköltségét.

Kisebb bankok, és a Wise is drágul

Az év végéhez közeledve a MagNet Bank, a Polgári Bank és a Wise által bejelentett változás alapján 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 ezer forinttal drágulnak az átutalások és a csoportos beszedések. 

Ez másfélszeres díjnövekedést jelent a banki díj pénzügyi tranzakciós illetékre eső részére

– írja lapunknak küldött elemzésében a BiztosDöntés.hu. 

Ez azt jelenti, hogy például százezer forint átutalása esetén százötven forinttal többet kell fizetni majd februártól az eddigi háromszáz forint helyett, összesen tehát már négyszázötven forintot, ami csak az illetéket jelenti. Ehhez még hozzájön a banki díj is

– magyarázza egy példával a pénzügyi blog. A készpénzfelvételnél még nagyobb arányú a banki díj illetékrészének emelkedése. 0,3 százalékponttal drágulnak ezek a tranzakciók, így a díjemelkedés hatása erőteljesebben érezhető lesz. Ezt is egy példával szemléltették:

Százezer forint készpénzfelvétele a bankszámláról háromszáz forinttal drágul, így összesen már kilencszáz forint lesz csak az állam által elvont díjrész a banki díjból. Ehhez hozzáadódik még a bank saját díjrésze is.

Ha egy átutalás konverzióval is együtt jár, azaz a számla devizanemétől eltérő devizanemben küld pénzt a számla tulajdonosa (például forintszámláról euró devizanemű SEPA-átutalást indít), akkor az új kiegészítő tranzakciós illetéket is áthárítja a MagNet Bank, a Polgári Bank és a Wise is, amely 0,45 százalék, legfeljebb 20 ezer forint.

Ezért ezek a tranzakciók 0,6 százalékponttal, összesen legfeljebb 30 ezer forinttal drágulnak a hazai bankoknál a jelenlegi 0,3 százalék, legfeljebb 10 ezer forintról. Vagyis az állami elvonás megtriplázódik ezeknél az átutalásoknál, mértéke összesen 0,9 százalék, legfeljebb 40 ezer forint lesz.

A Gránit Bank is beállt a díjemelők sorába

A nagyobb lakossági bankok közül utolsóként a Gránit Bank is bejelentette a pénzügyi tranzakciós illeték áthárítását az ügyfelekre. A bank még az emelés után is az egyik legkedvezőbb választás marad a hazai piacon.

A változások 2025. február 14-től lépnek életbe, amikortól az átutalások és csoportos beszedések tranzakciónként 0,15 százalékponttal drágulnak.

A Gránit Bank tehát csak a pénzügyi tranzakciós illetékemelést építette be díjaiba, ennél nagyobb emelést nem hajtott végre.

Ennek megfelelően 2025. február 14-től a Gránit Banknál az átutalások és a csoportos beszedések tranzakciónként 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 ezer forinttal drágulnak.

A készpénzfelvételek alkalmával pedig 0,3 százalékpontos lesz a drágulás. Mint korábban bemutattuk, a díjemelésre azért kerül sor, mert a kormány 2024. augusztus 1-től megemelte a szinte minden gyakori pénzügyi műveletet terhelő pénzügyi tranzakciós illetéket.

209457ab-10d7-4f89-bb99-f01052d5a616 (1)

Fotó: Balaton József / MTI

A Gránit Bank klasszikus díjcsomagjaiban – egy kivételével – még az emelés után sem drágább az elektronikus átutalás díja, mint maga a pénzügyi tranzakciós illeték.

„Egy csomagban olcsóbb, két csomagban pedig megmaradt a korlátlanul ingyenes átutalási lehetőség.

Ezzel a Gránit Banknál még mindig olcsóbban meg lehet úszni a bankolást, mint a legtöbb banknál” – mondja Gergely Péter a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Gránit Banknál az ügyfelek tehát az illetékemelkedés ellenére is megtarthatják az eddigi ingyenes tranzakciókat annak ellenére, hogy a banknak ezen tranzakciók után is be kell fizetnie az illetéket az államkasszába.

Ennek megfelelően a Gránit Bajnok Plusz számlacsomagban továbbra is teljesen ingyenes minden elektronikus átutalás és csoportos beszedés.

Megmarad a havi első négy darab díjmentes belföldi ATM készpénzfelvétel is.

A Gránit Digitális Plusz számlacsomagban ugyanúgy korlátlanul díjmentesek maradnak az elektronikus átutalások és a csoportos beszedések, feltétel nélkül is igen alacsony, 890 forintos havi számlavezetési díjért cserébe.

Deviza- és forintszámla együttes megléte esetén az ügyfelek továbbra is élhetnek majd februártól a díjmentes kedvezményes, devizapiaci középárfolyamos devizaváltás lehetőségével, amely havi 650 ezer forintos keretig automatikusan jár minden ügyfélnek a Gránit Banknál.

Az új ügyfelek 40 ezer ezer forintot kapnak egy szelfis számlanyitásért mobiltelefonról a

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/01/03/bank-tranzakcios-dij-emeles-2025-valtozas-kedvezmeny/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A statisztikában hiába mutat jól, a lakosság jóval nagyobbnak érzi az inflációt

Ahogy arról az Index beszámolt, a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel …