A feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene. Csak két alág kibocsátása nőtt: a vegyi anyag, termék gyártásáé, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységé.
Az ipari termelés az év első hat hónapjában 3,3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
Míg júniusban az ipari termelés volumene a munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, addig az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt – összegezte a Központi Statisztikai Hivatal. A félszázalékos növekedés semmiképpen sem markáns, inkább stagnálásnak tekinthető.
Az idei év a növekedés éve lesz?
Magyarország bruttó hazai termékének volumene az idei év II. negyedévében az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent. A GDP visszapattanását részben az export gyengélkedése miatt az ipari szektor hátráltatja. Többek között ezért volt fontos, milyen adatokat publikál szerdán a Központi Statisztikai Hivatal a júniusi ipari termeléssel kapcsolatban.
Az ipari szektor hatalmas kihívásokkal néz szembe már hónapok óta, az idei év az alábbi képet festi:
- Januárban az ipari termelés volumene 3,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,1 százalékkal csökkent –, és a 2023. decemberinél 1,1 százalékkal kisebb volt.
- Februárban 1,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, januárhoz képest 3,5 százalékkal nagyobb volt.
- Márciusban 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, februárinál 3 százalékkal kisebb volt.
- Áprilisban az ipari termelés volumene 6,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, míg munkanaphatástól megtisztítva 2,4 százalékkal elmaradt attól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a márciusinál 0,7 százalékkal kisebb volt.
- Májusban 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Utóbbi alapján az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal kisebb volt a 2024. áprilisinál.
Érdemes kiemelni, hogy májusban a 10 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 18,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 32, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 12 százalékkal visszaesett.
Bár ez az adat sokakat meglepett, hónapok óta két számjegyű a visszaesés az akkumulátorgyártásban. Azonban ez jól mutatja, ha az ipari termelés és azon belül az egyik legfontosabb alágazat szenved, akkor az az egész gazdaságra és növekedésre óriási hatást fejt ki.
A mostani adatsor tökéletesen bemutatja: míg tavaly a kormány azt kommunikálta, „2023 az infláció letörésének éve volt és 2024 a gazdasági növekedés éve lesz”, az ipari termelés ezt teljesen átírta. Így Varga Mihály pénzügyminiszter már csak 1,8-2,2 százalékos növekedést vár az idei évre, és még ez is egy optimista becslés, hiszen az ING friss elemzésében pusztán 1,5 százalékot vár.
Ez egyszerűen gyenge
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/07/ipari-termeles-novekedes-kormany-gdp-elemzes-ksh/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!