Markáns változások zajlottak le a magyar háztartások vagyoni helyzetében az elmúlt húsz évben. A Blochamps Capital elemzőcég tanulmánya szerint, amely a száz legvagyonosabb magyar listájához kapcsolódóan készült, jelentős koncentráció figyelhető meg a vagyoneloszlásban – írja a hvg.hu. Az adatok szerint a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona jelenleg 97 ezer milliárd forintot tesz ki.
Ebből 11 ezer milliárd forint összpontosul a leggazdagabb száz személynél, akik a teljes lakosság mindössze 0,001 százalékát alkotják.
Ez a szűk réteg a háztartások összes nettó pénzügyi vagyonának több mint 13 százalékát birtokolja. Az arány folyamatosan emelkedik: 2005-ben még csak 2,5 százalékos volt a leggazdagabb 100 fő vagyoni részesedése.
A tanulmány szerint míg a teljes háztartási nettó pénzügyi vagyon 2005 és 2025 között 47 ezerről mintegy 97 ezer milliárd forintra növekedett – vagyis megkétszereződött –, addig a leggazdagabb 100 magyar vagyona 1181 milliárd forintról 11 ezer milliárd forintra emelkedett ugyanezen időszak alatt.
Tíz dollármilliárdos
A privátbanki ágazat növekedése szorosan összefügg ezzel a folyamattal. A szektor által kezelt vagyon 2005-ben 902 milliárd forint volt, 2025 elejére azonban már meghaladja a 11 500 milliárd forintot. Ez tizenháromszorosra való növekedést jelent. A privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon aránya a teljes háztartási nettó pénzügyi vagyonon belül 1,9 százalékról 11,2 százalékra emelkedett 2 évtized alatt.
Figyelemre méltó jelenség, hogy a privátbanki ügyfélszámlák száma az elmúlt 10 évben változatlan maradt – 42–47 ezer között mozog 2010 óta –, miközben a kezelt vagyon exponenciálisan növekedett. Az elemzés szerint a privátbanki ügyfelek mindössze 8-9 százaléka birtokolja az összes kezelt vagyon 40 százalékát.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!