Pontosan tudta a magyar kormány, hogy az Európai Unió felfüggesztheti a közérdekűnek titulált alapítványok alá szervezett egyetemek részvételét az Erasmus+ és a Horizont Európa programban, még ha most a meglepettet játssza is. Az Európai Bizottság többször is jelezte, hogy fenntartásai vannak az egyetemek tulajdonosi jogait gyakorló, politikai befolyás alatt álló – minisztereket és más fideszes politikusokat a soraikban tudó – testületek miatt. Ezek helyet kaptak a magyar helyreállítási alap befagyasztásával kapcsolatos tárgyalások tavaly novemberi és decemberi dokumentumaiban is.
Az Európai Unió Tanácsa decemberi határozatában például feketén-fehéren ez áll: „Nem tehető jogi kötelezettségvállalás semmilyen, a 2021. évi IX. magyar törvény alapján létrehozott közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal, illetve semmilyen, az ilyen közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott jogi személlyel.”
A pénzek visszatartása tehát olyan eljárások részét képezi, amelyek alfejezetei ellen nem lehet perre menni – mondta a HVG-nek egy európai jogban járatos jogász.
Vagyis hiába ígérte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy a kormány bírósági úton vesz elégtételt, a kiutat az jelentené, ha érdemben foglalkozna a bizottsági kérésekkel.
Arról, hogy miért sántít a kormány analógiája, hogyan jutottunk el idáig, és hogy pontosan mit jelenthet a hazai tudományos életnek a pénzek megvonása, a csütörtökön megjelenő HVG-ben és hamarosan a HVG360-on olvashatnak.