Tavaly februárban módosult a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet. A jogszabályváltozás az 1,8 millió embert kiszolgáló közétkeztetés legnagyobb szegmensét, a gyermekélelmezést érintette leginkább, amelyet Magyarországon naponta 1,2 millió bölcsődés, óvodás és iskolás gyermek vesz igénybe.
A rendelet egyik leglátványosabb változása, hogy a közétkeztetésből kitiltotta a földimogyorót, a dióféléket és a szezámmagot mint allergéneket, valamint a belőlük készült ételeket. Ez több tucat élelmiszert – gabonafélékből készült termékeket, kenyereket, pékárukat, valamint édességeket, kekszeket, müzliszeleteket – érintett. A cél a keresztszennyeződés kockázatának minimalizálása, ami nagyobb biztonságot jelent az allergiás gyermekeknek – fejtette ki Feigl Edit, a Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakmai vezetője.
Felére csökken a sóbevitel 2028-ig
A rendelet módosításával a sóbevitelre vonatkozó célértékek is szigorodnak, bár a legalacsonyabb határértékeket csak 2028 szeptemberétől kell kötelezően alkalmazni. Ez alapján az életkortól és a napi étkezések számától függően a 2028-as tanévtől 50-57 százalékkal kell csökkenteni a jelenleg megengedett sóbevitel maximumát. Nem véletlen:
a WHO módszertanán alapuló hazai adatok szerint 2019-ben az életév-veszteségek több mint negyede elkerülhető lett volna egészséges táplálkozással.
Feigl Edit szerint a módosított rendelet céljainak maradéktalan megvalósulásához az élelmiszeriparnak is lépnie kell.
Ahhoz, hogy a közétkeztetők tartani tudják a célértékeket, a kenyér, pékáru és a húskészítmények sótartalmát is érzékelhetően csökkenteni kell. A megoldás nem egyetlen szereplőn, hanem az egészségpolitika, az agrárpolitika és az élelmiszeripar összehangolt együttműködésén múlik.
A–B menü
A módosított rendelet egyik újítása az önkiszolgáló menzák és az országszerte egyre több helyen elérhető A–B menürendszer bevezetése is, amelynek köszönhetően a szülők és a gyermekek előre, online kiválaszthatják a számukra megfelelő menüt. „A választás lehetősége csökkenti az ételmaradék mennyiségét, hiszen a gyermek olyat kaphat, amit szívesen elfogyaszt – ráadásul a menüből repetát is kérhet” – mondja Feigl Edit.
Az A–B menüválasztás lehetősége az idei évtől kísérleti jelleggel Budapesten és vidéken egyaránt terjed a Magyar Közétkeztetők Szövetségének tagjaihoz tartozó menzákon: Miskolcon márciustól a 4045 iskolás fogyasztóból 469 középiskolás és kollégista, szeptembertől pedig a további 3576 általános iskolás is választhat menüt. Budapest 22. kerületében, Budafok-Tétényben 2775, míg Budakeszin 955 iskolást érint majd a rendszer az őszi tanévkezdéstől.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!