A szakértő kifejtette, a 2015-ös árakhoz képest 2022 harmadik negyedévére 256 százalékra nőtt a lakásárindex – mostanra azonban a drágulás üteme, valamint a forgalom is lassult. Az új lakásokért most még többet kellett fizetni: ezeknél 2015-höz képest 268 százalékon állt a tavalyi harmadik negyedéves index, az előző negyedévhez mért növekedés azonban már csak 1 százalékot tett ki.
Ami az éves számokat illeti, 2021 ősze és 2022 ősze között – nominális értéken – még nagyon magas, 21 százalékos volt a drágulás, de ez is lassulást mutat, miután a megelőző háromnegyed évben rendre 23 és 24 százalék között volt
– mondta Valkó Dávid az InfoRádiónak.
Arról is beszélt, hogy a lassulás jelei már 2022 harmadik negyedévében is megmutatkoztak, de még mindig rekordokat döntött az áremelkedés. Az elemző a forgalmat illetően úgy fogalmazott: 2021 egy „száguldó év” volt a lakáspiacon, és 2022 is így kezdődött, majd kedvezőtlen hatások érvényesültek, hiszen Ukrajnában kitört a háború, eszkalálódott az inflációs helyzet. Ekkor a kamatok és a lakásárak is egyre magasabbak lettek.
„Nyáron aztán következett a rezsi drágulása, ami az előbbiekre rátett még egy lapáttal, és ez hozta igazából a nagy fékezést” – tette hozzá. Az előző esztendő harmadik negyedévében a korábbi három hónaphoz képest mintegy 20 százalékkal csökkent a forgalom, míg a második negyedévben csak 4 százalékos volt a forgalom szűkülése. A tranzakciószám csökkenése már a 2022-es év első felében megindult, később pedig egyre drámaibban érvényesült. Valkó Dávid szerint
mostanra elérkeztünk a ciklusfordulóhoz, ami nem egy váratlan fordulat.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2023/01/22/lakaspiac-ingatlanok-lakasarindex-lakasvasarlas-tranzakciok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!