„A bevándorlást ellenző és a hagyományos családot támogató Orbán Viktor jobboldali populista kormánya alatt Magyarország családtámogatásai a világ legbőkezűbbjei közé tartoznak, de a program mégis megbukott” – írja cikkében Financial Times.
Miután a szerző felsorolta, hogy milyen kedvezményekre jogosultak a nagycsaládosok, a lap emlékeztetett, hogy a családtámogatásokra fordított összes kiadás meghaladja a GDP 5 százalékát, ami több mint kétszerese annak, amit Magyarország a honvédelemre költ.
Mint írják, a támogatások egy olyan időszakban keltették fel a világ figyelmét, amikor a gazdagabb nemzetek kormányai közül sokan igyekeznek megfordítani a születési ráták vártnál gyorsabb csökkenését, ami óriási kihívások elé állítja gazdaságaikat az elkövetkező évtizedekben.
A Financial Times cikkében megjegyzi, hogyy Orbán Viktor családpolitikája az amerikai republikánusok figyelmét is felkeltette. J. D. Vance, Donald Trump alelnökjelöltje többször is hangoztatta a magyar támogatások nagyszerűségét.
„Kölcsönöket nyújtanak az új házaspároknak, amelyeket később valamikor elengednek, ha ezek a párok végül együtt maradnak, és gyermekeket vállalnak. Miért nem lehet ezt nálunk is megtenni? Miért nem tudjuk ténylegesen elősegíteni a családalapítást itt, az országunkban?” – értékelte a szenátor a legutóbbi kampányában.
Csekély hatásuk van
A szerző szerint bármennyire is nagylelkűnek tűnnek ezek a programok, egyre világosabb, hogy a magyarországi születésszámra gyakorolt hatásuknak vannak határai. Ahogy a koronavírus-járvány és az azt követő gazdasági válság elérte Európát, a születések száma itt is lecsökkent. A 20-as és 30-as éveikben járó nők számának generációs csökkenése hozzájárult a születések számának lassulásához.
Az ország termékenységi rátája a 2011-es rekordalacsony, 1,23 gyermek/nő értékről 2020-ra 1,59-re emelkedett, de az utóbbi években 1,5 körüli szintre süllyedt. Az idei év első felében a termékenységi ráta 1,36 gyermek/nő volt, ami az elmúlt évtized legalacsonyabb értéke – közölte az Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Júniusban a születések rekordalacsony szintre, alig 6000 gyermekre csökkentek a 10 milliós országban, az élve születések száma mintegy fele az egy generációval ezelőtti magyarországi szintnek – derül ki a KSH adataiból.
A kutatók szerint az egyik oka annak, hogy az intézkedések nem eredményeztek jelentősebb emelkedést, az volt, hogy nem az anyagilag nehéz helyzetben lévő embereket célozták meg.
Wolfgang Lutz, a bécsi Wittgenstein Demográfiai és Globális Humántőke Központ alapító igazgatója szerint a magyarországi teljes termékenységi ráta növekedését a legutóbbi visszaesés előtt „elsősorban a születések időzítésének megváltozott mintái okozták, a gyermekvállalás korábbi erőteljes elhalasztásának lassulásával”.
A Financial Times cikkében megjegyzi, Budapest továbbra is arra ösztönzi a nőket, hogy több gyermeket vállaljanak, hamarabb, és hagyományos heteroszexuális családon belül. De sok más országhoz hasonlóan itt is azt tapasztalja, hogy sokkal könnyebb rávenni a nők egy-egy kohorszát, hogy korábban szüljenek, mint tartósan visszaesést generálni a születések számában.
A születések számának növelését célzó programokat alapos vizsgálatnak vetik alá, mivel a világ több tucatnyi országában a demográfusok által előre jelzettnél is gyorsabban csökken a születések száma. Világszerte a termékenységi ráta az 1960-as évekbeli 5,3 gyermek/nő értékről 2,3-ra csökkent; az ENSZ adatai szerint az országok több mint felében a termékenységi ráta jelenleg 2,1 gyermek/nő alatt van, ami az állandó népességszám fenntartásához szükséges szint migráció nélkül.
Szkepticizmus a támogatások hatékonysága körül
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!