„Nagy lendülettel vetettük bele magunkat a munkába, hiszen a választásokon elért kétharmados felhatalmazás nagy felelősséggel jár” – mondta Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnöke a Nemzetgazdasági Minisztériummal megkötendő szerződés aláírási ceremóniáján. Elmondása szerint az a feladatuk köztestületként, hogy a vállalkozások érdekeit képviseljék.
Konstruktív együttműködést terveznek
Kamarai reneszánszt hirdettek meg: a vállalkozót és a vállalkozói versenyképességet helyezték a központba. A cél a tudásalapú kamara megteremtése a munka alapú időszak után. Itt tudatos víziójuk van arra, mit szeretnének elérni – példaként az osztrák kamarát említette, ahol régóta működtetnek tudás- és oktatási bázist. Nagy Elek szerint a kormánnyal most kötött megállapodás egy ahhoz hasonló, hozzáadott érték növelésére alkalmas tudásbázis felépítését célozza.
„Kritikusak leszünk, de a kritikánk konstruktív lesz. Amiben egyetértünk, abban viszont teljes támogatásunkra számíthat a kormány” – mondta az MKIK új elnöke, aki rögtön jelezte azt is:
a gazdasági semlegesség piacteremtő politikájával a kamara teljes mértékben egyetért, hiszen a vállalkozóknak az a fontos, hogy legyen megrendelőjük.
Nagy Elek hangsúlyozta: a vállalkozók most legnagyobb problémaként a gyenge piaci keresletet, a munkaerőpiaci helyzetet és a túlzott szabályozási, adminisztrációs terheket azonosítják. Ezek figyelembevételével a kamara a kormány 21 pontos Új gazdasági programjához saját 15 pontos javaslatcsomagjával kapcsolódik, ami Nagy Elek szerint segítheti a gazdaság gyorsabb talpra állását. A javaslatok a vállalkozásoktól érkeztek, döntő részük nem igényel külön anyagi ráfordítást – hangsúlyozta a kamarai elnök.
Az MKIK elnöke konkrét javaslatként fogalmazta meg az exportképes kkv-k felmérését, hogy láthatóvá váljék, mire van szüksége az adott cégeknek, hogy még sikeresebbek legyenek a külpiacokon. Ennek felmérést a kamara elvégzi – ígérte Nagy Elek.
Felmérik a bürokratikus akadályokat
A vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésével kapcsolatban a kamara a többi vállalkozásfejlesztési szervezetet is megkereste, együtt igyekeznek begyűjteni a piaci javaslatokat. Ezeket később összefésülik és tesznek konkrét javaslatokat a bürokrácia csökkentésre. Látni kell azt is – emlékeztetett a kamarai elnök –, hogy a bürokratikus akadályok egy része nem hazai. A vállalkozók működését segítené az egyablakos vállalkozói ügyintézés – erről is régóta zajlanak egyeztetések.
A pályázati területen fontosnak tartotta a kamarai vezető a pozitív diszkrimináció erősítését, a hazai vállalkozók előnybe hozását a jogszabályi lehetőségeken belül.
Fúzióval lehetnek hatékonyabbak a kkv-k?
A pozitív diszkriminációt segítheti az, ha a fenntarthatósági kérdésekben hamarabb épül fel a hazai minősítési rendszer, s így a hazai kkv-k előnyhöz juthatnának. Ugyanakkor emellett arra is szükség van Nagy Elek szerint, hogy bizonyos, szigorúbb ESG szabályozások bevezetésére ne kerüljön sor a kisebb cégek esetében. Ugyancsak problémaként azonosította a kamarai alelnök az energiaárak problematikáját, és a kkv-k számára olcsóbb energiaárak bevezetését szeretnék elérni.
A Demján Sándor tervben megfogalmazott tőkeprogram óriási lépés lehet a vállalkozások versenyképességének növelésére. Ugyanakkor a hatékonyságot az is szolgálná, ha a vállalkozók közötti együttműködés is hatékonyabb lenne.
Nagy Elek szerint 300-400 milliós árbevétel felett tudnak igazán hatékonyak lenni a vállalkozók, ezért a kamarában most munkacsoportok alakulnak, amelyek a cégek fúziójának megkönnyítését támogatnák.
Az MKIK új elnöke konkrét javaslattal is előállt: jövőre a kormánnyal közösen szerveznének Termelékenységi konferenciát.
Értékeli a kormány a javaslatokat
„Felüdítő a brüsszeli viták után ilyen konstruktív környezetben tárgyalni” – emlékeztetett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter arra, hogy a versenyképességi paktumot azért nem lehetett elfogadni, mert a német és a francia kormány egymásnak feszült az atomenergia zöldenergiaként való minősítése miatt.
„Ez a vita egyébként rendkívül fontos, hiszen az európai vállalatok versenyképességét nagyban határozza meg, hogy milyen új energiamixet tudunk kínálni a kontinens vállalkozásainak, akik a drága energia miatt most komoly hátrányt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/12/03/demjan-kamara-ngm-egyuttmukodes-nagy-marton-mkik-nagy-elek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!