Évente 16 ezer tonna magzatkárosító hatású oldószert használ majd fel a debreceni BMW-gyárnak akkumulátorokat gyártó, kínai tulajdonú Eve Power Hungary Kft. – írja az Átlátszó.
A lap közérdekű adatigényléssel kérte ki az akkugyár környezethasználati engedélyét, de ezt a kormányhivatal előbb egy kúriai döntésre hivatkozva próbálta megtagadni, azt állítva, hogy a dokumentumot csak személyesen nézhetik meg, iratbetekintésen. Miután figyelmeztették a kormányhivatalt, hogy ez nem így van, végül mégiscsak elküldték a környezethasználati engedélyt.
Eszerint a létesítményben lítium-nikkel-kobalt-mangán alapú akkumulátorok gyártását tervezik, évi 250 millió akkumulátorcella mennyiségben. A szomszédos BMW-gyárat kívánják ellátni új generációs hengeres akkumulátorcellákkal. A katód fóliabevonatolása során évi 16 612,2 tonna szerves oldószert, N-metil-2-pirrodolint (NMP) használnak fel.
A cikk szerint az NMP rákkeltő anyag, belélegzése elsősorban várandós nőkre jelent veszélyt. Az NMP-nek való tartós kitettség vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. Komoly kockázattal jár, ha kijut a környezetbe. A környezethasználati engedélyben az NMP-t visszanyerő technológia alkalmazását írták elő a határérték alatti kibocsátás érdekében.
A dokumentumból az is kiderül, hogy az üzem évente mindössze 26 070 köbméter ivóvizet használna fel, míg a csatornában odavezetett szürke vízből közel 1,2 millió köbméterre van szüksége a gyárnak.