Ellentétes az EU-joggal az, hogy a magyar kormány arra kötelezte a kereskedőket, hogy bizonyos termékeket meghatározott áron és előre megadott mennyiségben áruljanak – mondta ki az Európai Bíróság a perben, amelyet a Spar indított a magyar állam ellen. Az ítélet indoklása szerint ha feltételezzük is, hogy a kormányrendelet alkalmas a hátrányos helyzetű fogyasztók élelmiszer-biztonságának garantálására, az intézkedései akkor sem arányosak, akkora zavarokat okoznak az ellátási láncban.
A kommunikációs harc mindenesetre újra beindult: az NGM árdrágítókról, profithajhászokról, tisztességtelen profitról szóló közleményt adott ki, a SPAR pedig úgy reagált, hogy akkor most jöhet a további több száz pergyőzelem az első konkrét eset kapcsán született ítélet után.
— voting control —
A kormányból kerülhet ki a következő jegybankelnök, miután jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma – lengette be Orbán Viktor. A miniszterelnök beszédéből nem nehéz azt kiolvasni, hogy Varga Mihály az esélyes, arról beszélt ugyanis, hogy létezik egy terv arról, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumból egy csúcsminisztérium jöjjön létre, amely átveszi a Pénzügyminisztérium feladatait is. Addig is a 2025-ös költségvetés úgy készül, hogy sem a két miniszter, sem a kormány és a jegybank között nincs összhang.
Az is biztos, hogy akárki irányítja majd a gazdaságot, nem lesz könnyű helyzetben. Idén az első nyolc havi hiány 2857 milliárd forint volt, ebből csak augusztusban 414 milliárd jött össze. A Pénzügyminisztérium gyorsan meg is ígérte, hogy a kormány „amennyiben szükséges, további intézkedésekkel tartja a tervezett hiánycélt”.
— voting control —
A következő jegybankelnök pedig majd azon dolgozhat, hogy az infláció legyen alacsony – ennek kapcsán most jó hír érkezett, 2021 februárja óta nem volt ilyen alacsony, 3,4 százalékos az áremelkedés üteme. Havi szinten pedig eltűnt az infláció, pontosan ugyanakkora volt az augusztusi árszint, mint a júliusi.
A rossz hír mindebben az, hogy bármennyire büszkélkedik a kormány a saját érdemeivel, a látványos lassulást nagyrészt három olyan ok magyarázza, amellyel hosszú távon nem lehet számolni. A benzin most olcsóbb lett júliusról augusztusra, miközben tavaly épp ilyenkor volt egy nagy áremelkedés, pont egy éve lett vége az árstopnak, ami miatt most magasabb szinthez viszonyítjuk az élelmiszerek árát, és persze tavaly ilyenkor még általánosan nagy volt az infláció, úgyhogy még segít a bázishatás. Azt a legtöbben valószínűnek tartják, hogy az év végére kicsúszunk az ideális, 2-4 százalékos sávból, komoly feladat lesz oda visszamenni majd.
— voting control —
A hét videója: budapesti helyszínek az iPhone-reklámban
Már most alig van megfelelő ingatlan Pakson az atomerőmű bővítésére érkező orosz munkások elszállásolására, pedig az, hogy több százan vannak ott, még mindig azt jelenti, hogy a döntő többség majd csak ezután jön. Most első ütemben egy ötezer férőhelyes munkásszállót terveznek építeni, ez enyhítene a nyomáson – de a csúcsidőszakban nyolcezer embert foglalkoztathatnak majd, ami a város lakosságának a fele.
Az erőműépítés körül annyira sok a bizonytalanság, hogy az ingatlanfejlesztők még nem mertek nagyobb munkákba kezdeni a környéken. Görög Zoltán ingatlanközvetítő szerint ha most érkezne még pár száz ember, azokat talán még el tudnák szállásolni, többet nem igazán. Kern Tatjána, aki az első atomerőmű építése idején, 1980-ban költözött Paksra, most pedig az újonnan érkezőket segíti, arról beszélt, hogy az első generációs beköltözőknél is megoldották a kihívásokat és meg fogják oldani most is.
— voting control —
A hét második felében már a nagy árhullámra készülhettünk, előtte viszont két és fél hónapon át aszály volt. A parlament Fenntartható Fejlődés Bizottsága a Tisza szárazra került medrében tartott volna kihelyezett ülést, ha a kormányoldalról elment volna valaki, így nélkülük civil szakértők és szervezetek egymás között vitatták meg, mit lehet tenni az Alföld elsivatagosodása ellen.
Az idei nyár – amelytől lélekben most búcsúztunk el, amikor pénteken leszakadt az eső, lehűlt a levegő és végre fellélegeztünk mind, akik egy tisztességes őszt vártunk már – sok szempontból extrém volt, ahogy arról összegyűjtöttük a legfontosabb számokat. Azért is, mert négy részletben összesen negyven napig volt hőségriasztás, eközben júliustól nagy aszály pusztított, és persze a gazdaság miatt is. Megdőlt a nyári energiafogyasztási rekord, a vasút sem igazán bírta a nehezített helyzetet, a magyarok belföldi turizmusa csak nem akart belendülni, ahogy a vásárlásaik sem, a költségvetés helyzete pedig még rosszabb, mint a válogatotté, mert annak legalább reményei vannak.
— voting control —
Már letöltötte a börtönbüntetését Bobby McFarland, a 2017-ben kis híján tragédiába fulladt Fyre Festival főszervezője, és el is kezdte szervezni a Fyre 2-t, most pedig már jegyeket is árul rá. A hét évvel ezelőtti összeomlás egy ritka látványos menedzsmentkatasztrófa volt: több ezer dolláros jegyekért tengerparti luxusbulit és a világ legfontosabb influenszereit ígérték meg, majd amikor megérkeztek a vendégek a Bahamákra, egy elázott kempingben kaptak helyet árvízkárosultaknak fenntartott sátrakban, víz nem volt, enni pedig néhány előre becsomagolt sajtos szendvicset kaptak, cserébe napokig nem tudtak hazajutni.
A következő fesztiválnak fellépői még nincsenek, ahogy helyszíne sem, de állítólag már száznál több jegy elkelt. Nem olcsón, a legalacsonyabb árkategória 500 dolláros, de a VIP már 5000, és egy külön prémium jegy is lesz 1,1 millió dollárért. McFarland arról beszélt, muszáj, hogy ez nagyon jól sikerüljön, mert különben már senki nem hinne neki.
— voting control —
Már a karácsonyi szezon előtt megjelenhet a magyarországi piacon az egyik legnagyobb európai e-kereskedő cég, a lengyel Allegro, amely nemrég hirdette meg partnerei számára az itteni piacra lépés lehetőségét.
Az Allegro még 2021-ben szerzett piacot itt, amikor felvásárolta a cseh alapítású Mall-csoportot, amely Magyarországon is jelen van, de nincs a 10 legnagyobb, hazánkban is működő e-kereskedelmi oldal között. Most elképzelhető, hogy első körben ezen a platformon keresztül kezdené meg a magyarországi működését, a gond épp azzal van, hogy a Mall nem nagyon tudta komolyan megvetni a lábát az itteni piacon. A kérdés az, hogy mit fog árulni: akkor lehet reálisan jobb esélye, ha európai márkákat árul, nem ugyanazokat a kínaiakat, mint a Temu, csak drágábban.
— voting control —