2025. április 21., hétfőMa Konrád, Tivadar napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.21. Konrád, Tivadar Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése

Hirdetés

Elindult a matek, hány száz milliárdot érhet az állam MBH-részesedése

Újabb akvizíció van a láthatáron a magyar bankpiacon: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Index kérdésére hétfő délelőtt azt mondta: „A Magyar Bankholding érdeklődik az iránt, hogy növelje a tőzsdei jelenlétét, bővítse a közkézhányadot. Ez lehetőséget adna arra az államnak, hogy értékesítse a részesedését, ami jelenleg 20 százalékos.” Ennek fényében érdemes ránézni, milyen piacon is történik ez az újabb akvizíció – segítségül a Deloitte hagyományos régiós felmérését használjuk.

Rekordprofit gyenge hitelezés mellett

A kutatás szerint a közép-kelet-európai bankrendszer GDP-arányos mérlegfőösszege csökkent az elmúlt évben, ami a továbbra is magas kamatkörnyezetnek és ebből kifolyólag magas kamatoknak köszönhető. A lakossági hitelezés ugyan kezd magára találni, ám a vállalati oldalon még nem látszott 2024-ben a gazdasági környezet javulása. Ami rossz az egyik oldalon, áldás lehet a másikon: a magas kamatkörnyezetben nagyobbak a banki marzsok, ráadásul a nehézségek ellenére sem romlott a hitelportfólió minősége (a nem fizető hitelek aránya a régióban a 2022-es 2,8 százalékról 2,4 százalékra csökkent 2024 I. felére. Magyarországon még alacsonyabb szinteket mértek – nálunk 2 százalékról 1,7 százalékra csökkent az NPL-mutató). Ráadásul a bankokat egyre hatékonyabb költséggazdálkodás is jellemzi.

Ennek eredményeképp a régiós bankrendszer jövedelmezősége (a tőkearányos megtérülése – ROE) a 2023-as 17,3 százalékról 2024 I. feléig 18,5 százalékra javult. A legmagasabb jövedelmezőség épp a magyar bankrendszert jellemzi.

Hirdetés

Ha a konszolidált 2007 milliárd forintos eredményből leszedjük az OTP régiós érdekeltségei által szállított profitot, az abszolút csúcsot jelentő 1632 milliárd forintos eredmény 19,9 százalékos ROE-t mutat, korrekció nélkül bőven 20 százalék felett állnánk.

A hírek szerint az állam által eladni tervezett kisebbségi részesedésben érintett pénzintézet, az MBH Bank 2024-ben 236 milliárd forint korrigált adózott eredményt ért el, ami 3 százalékos csökkenést jelent az előző évi eredményhez képest. A 2024-es eredmény 21,2 százalékos tőkearányos megtérülést (ROE) tükröz.

Jó években kevés az eladó

A kiváló eredmények ellenére a régiós bankokért nem folyik olyan óriási verseny, mint volt az korábban: míg 2004–2008 között nem volt ritka, hogy egy-egy régiós bankért a könyvérték hat-hétszeresét is kifizették a vevők, ma a tranzakciók leginkább könyvérték 1-es P/BV-érték környékén köttetnek.

A régióban 2017 és 2023 között komoly konszolidáció zajlott le, a piaci szereplők száma 21 százalékkal csökkent ezen időszakban.

A piaci összehúzódásban Magyarország vezet: a 2017-ben itthon működő 33 hitelintézeti csoportból 19 maradt.

Így mára már csak az 5. legtöbb bankkal bíró ország vagyunk. Azt, hogy lehetne még tovább koncentrálódnia a piacnak, jól mutatja, hogy a Magyarországhoz hasonló lélekszámmal bíró Csehországban jelenleg 14 hitelintézet működik.

Mindenesetre 2024-re Magyarországra csak egy tranzakció jutott: a 2023-ban a német tulajdonosi körtől a Fundamenta 76,4 százalékát megvásárló MBH Bank az olasz Generalit is kivásárolta a lakás-takarékpénztárból.

A magyar piac megnyugvása is jelzi, hogy a jelenlegi piaci körülmények között nincs eladási kényszer, de még a nem stratégiai piaci szereplők részéről sem, mert a nyereségesség jelenleg felülírja a méretproblémákat.

Csak az áradás levonulása után látható, ki úszott meztelenül

– fogalmazta meg Warren Buffet.

Tavaly az elmúlt évek messze legkevesebb banki tranzakciója történt: kilenc ügyletet bonyolítottak le az adott évben, s kettő volt még folyamatban. Ehhez képest 2021-ben még 25 eladás/felvásárlás és fúzió történt. Az ugyanakkor figyelmeztető lehet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a rekordprofit idején is a 2023-as egyről háromra nőtt a veszteséges hitelintézetek száma.

Az OTP a legaktívabb vevő

A Deloitte szakértőinek véleménye szerint egy-egy piacon akkor van reális esélye komolyabb eredményt elérnie egy-egy banknak, ha az adott piacon az öt legnagyobb szereplő közé tud kerülni. Ez […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/31/mbh-otp-bankvasarlas-magyar-allam-bank-bankpiac-bankszektor-penzintezet/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Később érkezik a családi pótlék májusban

A családi pótlékot rendszerint a hónap második munkanapján utalják, ez a május eleji hosszúhétvége miatt …