2025. június 24., keddMa Iván napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2025.06.24. Iván Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Donald Trump megfenyegette Európát, aztán a forint kinevette

Hirdetés

Donald Trump megfenyegette Európát, aztán a forint kinevette

A hazai fizetőeszköz heti mozgása leginkább egy félbemaradt történetre hasonlít: míg a dollárral szemben érezhetően erősödött, az euróval szemben toporgott. Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági szakértője az Indexnek kiemelte, a forint a dollárral szemben folytatni tudta a január 6. óta tartó erősödést. Így ez a hét is jól illeszkedett abba a több hónapos trendbe, amely során a forint – kisebb kilengésekkel – fokozatosan nyer teret az amerikai devizával szemben.

Míg január elején még 403 körül mozgott a dollár-forint árfolyam, mostanra – péntekre – már 355 alá is benézett, amire szeptember óta nem volt példa.

Hirdetés

A lendület mögött ugyanakkor nem elsősorban hazai tényezők, hanem nemzetközi mozgások állnak. A múlt pénteken késő este jött a hír, hogy a Moody’s leminősítette az amerikai államadósságot, ami elbizonytalanította a befektetőket. Bár a kötvényhozamok nőttek, a dollár nem tudott profitálni ebből – a befektetői hangulat inkább a kivárásról és a bizalmatlanságról szólt.

Trump nem borította meg a trendet

A forint euróval szembeni árfolyama ezzel szemben egész héten szűk sávban mozgott: hétfőn még 403 körül nyitott, péntek délre is nagyjából ugyanide tért vissza. A hét elején volt ugyan egy pillanatnyi felértékelődés 402,5-ig, de ez nem bizonyult tartósnak. Hogy miért nem tudott a forint profitálni az euró erősödéséből? A válasz részben épp abban keresendő, hogy az euró is komoly támogatást kapott a héten.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a németországi IFO üzleti hangulatindex javulása, az első negyedéves GDP-meglepetés (0,4 százalékos növekedés a várt 0,2 százalék helyett), valamint az eurózónás fogyasztói bizalom emelkedése mind hozzájárultak ahhoz, hogy az euró-dollár keresztárfolyam 1,12-ről 1,135 környékére kapaszkodjon. Ugyanakkor ez az erősödés visszafogta a forint mozgásterét is.

A hét egyik várt eseménye a G7 pénzügyminiszteri és jegybankelnöki találkozója volt, ahol többek között a devizapolitikáról is tárgyaltak. A befektetők különösen figyelték a közleményt, mivel évek óta tartja magát az a narratíva, hogy a dollár leértékelése az amerikai politika rejtett célja lehet. Most azonban nem történt változás: a dokumentum a korábbi álláspontot erősítette meg, miszerint a lebegő árfolyamokat részesítik előnyben, célzott leértékelést nem támogatnak – így végül a piacokat sem mozgatta meg érdemben a csúcs.

Az euróval szemben továbbra is a 400–410-es tartomány látszik bejárhatónak, a dollár-forint árfolyama viszont a 355-ös szint letörése esetén átkerülhet a 345–365-ös sávba

– ezt pedig már Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője nyilatkozta az Indexnek.

Tehát a magyar deviza nem mutatott nagy kilengéseket a héten: 403 forint környékéről indult a hét, aztán átlépte a 402-es szintet is, ami másfél havi csúcsnak számított – elsősorban az amerikai dollár gyengülése miatt. És érdemes azt is kiemelni, hogy a hét második felében a forint újra gyengült, és péntekre visszakúszott 403 fölé. Az irányt Donald Trump borította fel, amikor bejelentette: nem járt sikerrel az EU-val folytatott tárgyalásokon, így 50 százalékos vámot vetne ki az európai termékekre. Ez elsőre ijesztően hangzik, a forint mégsem omlott […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/05/25/tozsde-forintarfolyam-devizaarfolyam-dollar-euro-osszefoglalo/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Bár úgy tűnt, köddé vált a magyarok pénze, rejtélyes helyen megtaláltuk

Az Eurostat a 2024-es évre vonatkozó fogyasztási adatok alapján sorrendbe állította az uniós országokat. Ennek …