Szinte minden hónapban érkezik hír egy új nagyberuházásról, és ezek egyre gyakrabban keletről érkező cégek befektetései. Több kritikus is azt mondja, hogy ezek a cégek alacsony hozzáadott értékű munkafolyamatokat hoznak ide, ebből nem lesz felzárkózás, sőt beszorulunk a közepes fejlettsége csapdájába. De ez valóban így lenne? Erre keresték a választ az MCC Feszt pénteki panelbeszelgetésén, ahol Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke, és Joó István, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója ütköztették érveiket.
Őrületes bérek az akkumulátorgyártásban
Komjáthi azzal kezdte, hogy 33 évet dolgozott a vegyiparban, a borsodi Vegyi Kombinátnál, ahol szakszervezeti vezető is volt. Éppen ezért az iparosítás és a munkahelyteremtés mellett áll, azonban számára nem mindegy, hogy milyen körülmények között dolgoznak az emberek.
Habár a befektetések munkahelyeket teremtenek, az már más kérdés, hogy ez hogyan zajlik, mi a célja és milyen utógondozása van
– fogalmazott az MSZP-s országgyűlési képviselő. A fő kérdés szerinte ma az, hogy valóban összeszerelő üzem-e Magyarország, illetve hogy az lesz-e.
Joó István szerint itt a hozzáadott érték egy lényegi kérdés, amit érdemes egy tágabb kontextusban vizsgálni, de van ennél fontosabb szempont is.
A lényeges az, hogy mi a célja az iparosításnak. A nap végén az a legfontosabb, hogy jól keressenek az emberek, és ebben egyetértünk képviselő úrral
– fogalmazott Joó István, aki egyben befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos is. Ezt követően felsorolta, mennyivel lehet többet keresni az átlagnál egy akkumulátorgyárban úgy fizikai, mint szellemi dolgozóként.
- Egy akkumulátorgyár 830 ezer forintot fizet a kétkezi munkáért, míg ez máshol átlagosan 530 ezer forint.
- Ha valaki szellemi munkát végez egy akkumulátoripari szereplőnél, akkor 1 millió 200 ezer forint fizetést kap átlagosan, míg a feldolgozóipar átlag ennél alacsonyabban van, 900 ezer forint körül mozog.
Összességében egy 300 ezer forintos különbség rajzolódik ki az akkumulátorgyárak javára. „Ha megnézzük a számokat, akkor az látható, hogy egy akkumulátorgyárban egy óra alatt háromszor annyi hozzáadott értéket állítanak elő, mint amilyen feldolgozóipari átlag” – világított rá a kormánybiztos. Hozzátette, hogy 2010-hez képest hozzávetőleg egymillió új munkahelyet is teremtett a kormányzat, tehát az is a gazdaságpolitika homlokterében van, hogy legyen hol dolgoznia az embereknek.
Ez a következő lépés: közös kutatás-fejlesztés
A kormánybiztos szerint érdemes már a következő lépésre koncentrálni, ez pedig az együttműködés a betelepülő vállalatokkal a kutatás-fejlesztésben.
Ott van az Audi Győrben, a Széchenyi István Egyetemmel közösen kutató-fejlesztő központot hoztak létre, 550 mérnök dolgozik […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/02/komjathi-imre-joo-istvan-vita-osszeszerelo-uzem-beruhazas-hipa/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!