A magyar gazdaság növekedése 2024-ben visszafogott volt: a GDP csupán 0,5 százalékkal bővült, miután 2023-ban 0,8 százalékos visszaesést könyveltünk el. A lassú növekedés mögött gyenge külső kereslet, romló üzleti bizalom és csökkenő beruházások állnak – írja az Európai Bizottság a 2025-ös országspecifikus ajánlásokban, amit a Portfolio szúrt ki.
Az idei és 2026-os kilátások derűlátóbbak a jelentés szerint, de a kormány hivatalos 2,5 százalékos várakozásainál sokkal pesszimistábbak: a GDP-növekedés várhatóan eléri a 0,8, illetve jövőre a 2,5 százalékot.
Az infláció jelentősen visszaesett a 2023-as 17 százalékos csúcsról, 2024-re 3,7 százalékra, azonban a pénzromlás ütemét továbbra is gyorsnak ítéli az uniós jelentés. Az élelmiszer, energia, alkohol és dohánytermékek nélküli maginflációs mutató 2024-ben 5,9 százalékon állt. A beruházások jelentős visszaesést mutattak: éves alapon 2023-ban 7,7 százalékkal, 2024-ben pedig 11,1 százalékkal csökkentek, ami a legnagyobb visszaesés az EU-ban.
Súlyos strukturális problémákról ír a jelentés
Az Európai Bizottság komoly kritikával illette a magyar munkatermelékenységet: nálunk az egyik legalacsonyabb az EU-ban, és gyakorlatilag 15 éve nem nőtt.
Ez szöges ellentétben áll azokkal az uniós tagállamokkal, ahol hasonló volt a jövedelmi szint, de ott 10 százalékpontos javulást mértek
– állapították meg. A magyar jövedelmek emelkedését leginkább a foglalkoztatottság bővülése hajtotta, nem a termelékenység javulása, szól a következtetés.
Újabb baljós előjelnek tartják, hogy a szakképzett munkaerő hiánya már most korlátozza a növekedést. Az oktatási rendszer nem termel elegendő magasan képzett dolgozót a munkaerőpiaci igényekhez képest.
A vállalkozói környezet kapcsán az Európai Bizottság több kritikus problémát sorolt fel: „a szabályozási kiszámíthatatlanságot, az állam túlzott szerepvállalását a gazdaságban, az egyes cégekkel szembeni diszkriminatív légkört, az alacsony közigazgatási hatékonyságot, a magas korrupcióérzetet és a kulcsszektorokban a verseny hiányát”.
Költségvetési és energiapolitikai problémák
A költségvetési célok […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/06/04/brusszel-ajanlas-gazdasag-gdp-magyarorszag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!