Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy függesszék fel a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárást – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium. A testület szerint a magyar kormány ugyan még nem tartja szigorúan a kiadási korlátokat, de a védelmi célú költekezés miatt ez elfogadható, így az eljárás szüneteltethető.
A túlzottdeficit-eljárás (EDP) célja, hogy az uniós tagállamokat rászorítsa: ne lépjék túl tartósan az uniós költségvetési szabályokat. A bizottság most azt értékelte, hogy a korábban megindított eljárásban érintett nyolc ország – köztük Magyarország – megtette-e a szükséges lépéseket a hiány csökkentésére. A válasz Magyarország esetében egy feltételes „igen”.
Rugalmasság a védelemre hivatkozva
A döntés hátterében az áll, hogy az EU idén új szabályozási rendszert vezetett be, amely nagyobb mozgásteret enged a tagállamoknak bizonyos kiadások – például a védelmi ráfordítások – növelésére. A „ReArm Europe Plan” keretében 15 ország – köztük Magyarország is – kérte, hogy ideiglenesen túlléphesse a szokásos kiadási plafonokat.
Ennek az új nemzeti mentesítési lehetőségnek (NEC) köszönhetően a következő években a GDP arányában évi 1,5 százaléknyi többletmozgást engedhet meg magának az érintett ország, ha azt védelmi célokra fordítja. Most pedig az is kiderült, hogy A bizottság a magyar kérvényt támogatta.
Egyébként 15 tagállam (Belgium, Bulgária, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Görögország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Portugália, Szlovákia és Szlovénia) kérvényezte a NEC aktiválását.
A hivatalos előrejelzések szerint Magyarország 2025-ben a megengedettnél nagyobb mértékben növeli a nettó állami kiadásait. Ez elsőre aggasztónak tűnhet, de az eltérés nem haladja meg a NEC által engedélyezett rugalmassági küszöböt. A […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!