Ezres nagyságrendben bocsátottak el 45 évesnél idősebb katonákat fiatalítás címszó alatt tavaly a Honvédségtől, állította egybehangzóan több szakmai forrás is a Népszavának. A pontos szám azonban továbbra sem ismert, a Honvédelmi Minisztérium azt nem árulja el.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter a lap egy forrása szerint “lényegében féloldalas amerikai katonai modellt valósított meg.” Ezt úgy érti, hogy a katonák legalapvetőbb munkakörülményeit is egy tollvonással bármikor felülírhatja a felső elvárás, továbbá a hadseregben nincs szakszervezet sem, amely felszólalhatna az állomány jogaiért. Ugyanakkor mindez az amerikai hadsereg jóléti juttatásai nélkül történt.
A forrás szerint a katonai állás “ugyanolyan bizonytalanná vált, mintha egy multicégnél élnének,” az előnyök viszont nem látszanak, a kockázatos munka és az alacsony fizetés mellé már a pálya kiszámíthatósága sem jár, az új rendszer azt nullázza le.
A HM tavalyi közleménye mást kommunikált, aszerint a fiatalítási akció „a rendszerváltozás óta példátlanul előnyös módon, a több évtizedes katonai szolgálat kiemelten méltányos elismerése mellett nyit utat egy fiatal parancsnoki generáció felemelkedéséhez.”