2025. március 18., keddMa Sándor napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 415,00 Ft
2025.03.18. Sándor Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 366,00 Ft | CHF: 415,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Bekopogott Varga Mihály, öt hónapos csúcson a forint

Hirdetés

Bekopogott Varga Mihály, öt hónapos csúcson a forint

Az eurót reggel hét órakor 399,81 forinton jegyezték az előző esti 399,92 forint után, a dollár jegyzése 381,50 forintra ment fel 381,14-ről, a svájci franké pedig 425,80-ra 424,74 forintról, majd délelőtt új öthavi csúcsot ért el az euróval szemben. Úgy tűnik, a devizapiaci szereplőket egyelőre nem aggasztják a geopolitikai feszültségek.

A Forint erősödésében komoly szerepet játszhat, hogy Varga Mihály átvette a stafétabotot, kedden megkezdte munkáját a jegybank élén.

Hirdetés

A forint-euró árfolyam 10 óra körül 398,7-es szintig erősödött, erre legutóbb október elején volt példa – majd később tovább erősödött. Érdemes azt is hozzátenni, hogy már kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben állt az év eleji kezdésnél, 2,8 százalékkal az euró, 4 százalékkal a dollár és 2,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Izgalmas napokon van túl a forint

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az Indexnek most azt emelte ki, hogy a forint árfolyama az elmúlt időszakban meglehetősen izgalmasan alakult, és sok tényező befolyásolta – ez akár napon belül is jelentős mozgásokat eredményezett. Az elmúlt hetekben a háború lezárásával kapcsolatos várakozások érdemben tudták erősíteni a forintot – így kerültünk be múlt hét szerdán a 400-as szint alá.

Ugyanakkor péntek este Trump és Zelenszkij tárgyalása kudarcba fulladt, aminek nyomán a háború lezárása messzebbre került.

Emiatt a forint 407-ig gyengült, majd némi korrekció után 403 és 404 között állt meg. A forint szempontjából szintén rossz hír, hogy Trump ma ténylegesen kivetette a 25 százalékos vámot minden, Kanadából és Mexikóból származó termékre. Ez azért rossz hír, mert ez növelte annak a veszélyét, hogy Európa sem ússza meg a vámokat a későbbiekben, ami a nyitott magyar gazdaságnak sem tenne jót. A forint számára tehát a mostani közeg nem éppen kedvező.

„A hét elején ugyanakkor ismét benézett 400 alá az árfolyam, és a mai napon már úgy tűnik, hogy ez egyelőre ott is marad.” Regős Gábor arra is kitért, hogy ebben az új jegybankelnök szerepét nehéz megítélni. Azonban a bizottsági meghallgatásán Varga Mihály hangsúlyozta az árfolyam stabilitásának és kiszámíthatóságának fontosságát, ami a gazdaság szempontjából valóban fontos lenne, különösen is a mostani inflációs közegben, amikor ismét egy, a jegybanki célsávot érdemben meghaladó inflációt okozott a gyengülő forintárfolyam.

Ez a kijelentés azért is volt fontos, mert a piac egy része inkább egy túl gyors lazítást várt Varga Mihálytól, ezt pedig az akkori kijelentések cáfolták. A mostani közlemény sok újdonságot nem tartalmaz – csupán Varga Mihály hitet tett amellett, ami a feladata: az inflációs cél elérése.

Megváltozott a piaci hangulat

Érdemes külön felhívni a figyelmet az Equilor korábbi elemzésére. Hiszen bár március 4-étől új elnöke lett a Magyar Nemzeti Banknak, éles váltás nem várható a monetáris politikában az elemzésük szerint. A jegybank új vezetésének is az alacsony infláció fenntartása és a stabil forintárfolyam a célja.

Varga Mihály már a meghallgatásán kiemelte, a jegybanktörvénynek megfelelően továbbra is az alacsony infláció fenntartása az MNB célja, és kiemelt figyelmet fordítanak a stabil forintárfolyam fenntartására, amelynek meghatározó szerepe van a gazdaság növekedésében. A korábbi pénzügyminiszter mindemellett sikerrel oszlatta el a piaci szereplők aggodalmát, mely szerint az új jegybanki vezetés a korábbinál nagyobb súllyal venné figyelembe a kormány gazdaságpolitikai szempontjait – olvasható az Equilor korábbi elemzésében. 

Varga Mihály 2023. március 3-án

Varga Mihály 2023. március 3-án

Fotó: Németh Kata / Index

Varga Mihály mellett további személyi változások is lesznek a Monetáris Tanácsban, az idei évben Patai Mihály, Kandrács Csaba és Pleschinger Gyula mandátuma is lejár. Mivel az inflációs folyamatok egyik meghatározó eleme a forintárfolyam, illetve annak volatilitása, érdemes itt is megvizsgálni a kilátásokat. A nemzetközi befektetői hangulat érdemben változott az elmúlt hetekben, megkezdődtek az egyeztetések az orosz–ukrán háború esetleges lezárásáról. Ez javította a feltörekvő piacokon a kockázatvállalási hajlandóságot, és nagymértékben hozzájárult a forint erősödéséhez.

Ám az Equilor Befektetési Zrt. arra számít, hogy a folyamat elhúzódhat, nem várható gyors eredmény, így elképzelhető egy kisebb kiábrándulás a következő hetekben, ami forintgyengülést okozhat. A Fed és az EKB várható kamatpályáját illetően nem volt változás, az Európai Központi Bank tovább folytathatja a kamatvágási ciklust, miközben az […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2025/03/04/varga-mihaly-jegybank-mnb-forintarfolyam-devizapiac/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Vizsgálatokat készít elő a GVH, lecsapnának a trükköző boltokra

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közleményében számol be arról, hogy 2023-ban végzett több átfogó gyorsított ágazati …