Az amerikai elnökválasztás az egyik legfontosabb esemény, amely a következő időszakban nemcsak rövid, de hosszú távon is befolyásolhatja a befektetői hangulatot és a gazdasági kilátásokat az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzése szerint, ráadásul a tengerentúli gazdaság rég volt ennyire közel a növekedési ciklus végéhez.
Az Equilor elemzői szerint az amerikai gazdaság növekedése jelenleg még egészséges szinten áll, de már látszanak gondok: a Covid-megtakarítások elfogytak, a lakosság a fogyasztás egy részét hitelből fedezi. A korábbi évek kamatemeléseinek hatására érezhetően hűlt az amerikai gazdaság, miközben a jegybank szerepét betöltő FED már tett utalást a közelgő kamatvágás lehetőségére, ami az Equilor szerint idén várhatóan csak 75 bázispont lesz a piac által várt 110 ponttal szemben.
Európa és Magyarország kérdései
Az elemzésük arra is kitér, hogy a monetáris kondíciók lazítására nem csak az Amerikának van szüksége: Európában ciklikus és strukturális problémák nehezítik a gazdasági helyzetet Muhi Gergely, az Equilor vezető elemzője szerint, aki kiemelte, hogy egy nagyon különleges kettősség figyelhető meg az öreg kontinensen:
- A korábbi éltanuló Németország továbbra is szenved gyenge ipari teljesítménye miatt, amit a magas energiaárak mellett az újonnan megjelenő autóipari versenytársak is hátráltatnak.
- Ezzel szemben a korábbi problémás dél-európai országok jól teljesítenek: különösen igaz ez Spanyolországra, ahol idén 3 százalék körül lehet a gazdasági növekedés, szemben a német recessziós félelmekkel.
Az elemzésük szerint a strukturális problémákkal az európai döntéshozók is tisztában vannak, rövid távon elkerülhetetlen az EKB további kamatcsökkentése, azonban ez csak tüneti kezelést jelent. Magyarország szempontjából pedig különösen fontosak az európai, azon belül kiemelten a német gazdaság kilátásai.
A hazai külkereskedelem főként a német ipar kiszolgálására épül, így az ottani ipari ciklussal mozog azonos pályán.
Az Equilor elemzése arra is rámutatott, hogy nyugat-európai ipar gyengesége kihat a magyar növekedésre, ami az egyik oka annak, hogy a tavalyi recesszió után nem volt idén gyors visszapattanás. Az Equilor szerint további fontos tényező az aszályos időjárás, mely a mezőgazdaság teljesítményét veti vissza.
Emellett a lakosság bizalma lassabban áll helyre, így a fogyasztás egyelőre elmarad a várakozásoktól. Muhi Gergely kiemelte, hogy ez utóbbi magyarázza a költségvetés nehéz helyzetét.
A 2,9 százalékról 4,5 százalékra emelt államháztartási hiánycél az Equilor szerint tartható, ennek eléréséhez már a nyáron jelentős kiigazításokat kellett a kormánynak meghoznia.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/09/17/equilor-elemzes-novekedes-amerika-europai-unio-magyarorszag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!