„A ma megjelent építőipari adatoknál jobb képet festenek a szektor egyes szegmenseinek helyzetéről az építőanyagok forgalmi adatai” – kommentálta a statisztikai hivatal adatközlését Juhász Attila, az Újház Zrt. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke.
Szeptemberben az egy évvel korábbinál 8,2 százalékkal, az augusztusinál 2,7 százalékkal volt kisebb az építőipar termelése.
„Az Újház forgalmi adatai nem mondanak ellent a KSH számainak, csak kiegészítik azt azzal, hogy a kisebb volumenű építkezések, jellemzően a felújítások és a családi ház építések terén jobb a helyzet, mint a szektor egészében, vagyis az építőipart elsősorban az állami és a nagyvállalati megrendelések hiánya hozza nehéz helyzetbe” – mondja Juhász Attila.
A harmadik negyedévben az értékesített építőanyagok mennyisége 11 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi szintet. Ezen belül a szerkezetépítésben használt anyagoké 18, a tetőfedő anyagoké 12 százalékkal nőtt, és szinte minden más szegmensben érdemi növekedés mutatkozott. Az építkezők érdeklődése nem meglepő,
az építőanyag árak 2023 után 2024 eddig eltelt részében tovább csökkentek. Az árak mérséklődése a tavalyi harmadik negyedévhez képest az összes építőanyagra vonatkozóan 5,1 százalékos,
a szerkezetépítés körében 9 a tetőfedő anyagoknál és szigetelőanyagoknál 2,5 százalék volt.
„Továbbra is biztató, hogy az értékesített falazóelemek és a tetőfedő anyagok volumene ennél nagyobb ütemben 26,5, illetve 13 százalékkal emelkedett a harmadik negyedévben a megelőző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy új építkezések indulnak el, amelyek munkát adnak a magyar építőiparban tevékenykedő kis-és közepes vállalkozásoknak” – mondja Juhász Attila.