A G20 a nemzetközi gazdasági együttműködés fő fóruma, amely fontos szerepet játszik a fő globális gazdasági ügyek kezelésében, továbbá egy ideje olyan területeken is, mint a kereskedelem, fenntartható fejlődés, egészségügy, mezőgazdaság, energetika, környezetvédelem, klímaváltozás és a korrupció elleni küzdelem. A 19 gazdaságilag jelentős országot, valamint az Európai Uniót és az Afrikai Uniót tömörítő csoportosulás a globális GDP mintegy 85 százalékát, a világkereskedelem több mint 75 százalékát, a Föld népességének pedig hozzávetőleg kétharmadát adja. Az évente ülésező csoport elnökségét 2023. december 1. és 2024. november 30. között Brazília töltötte be, az idei csúcstalálkozóra pedig Rio de Janeiroban került sor november 18-án és 19-én.
Luiz Inácio Lula da Silva, közkedvelt nevén Lula brazil elnök számára a G20 idei brazil elnöksége lehetőséget nyújtott arra, hogy az elődje, Jair Bolsonaro elnökségét jellemző visszafogott nemzetközi szerepvállalás után megmutathassa, Brazília ismét aktív a nemzetközi porondon mint a globális dél érdekeinek – azon belül is a „mindig is láthatatlannak számító szegények” – egyik szószólója. Ennek jegyében a brazil kormány az „Igazságos világ és fenntartható bolygó építése” mottóval a következő három prioritást határozta meg a G20-ak számára:
- Az éhezés, a szegénység és az egyenlőtlenség elleni küzdelem;
- A fenntartható fejlődés három dimenziója (gazdasági, társadalmi és környezeti);
- A globális kormányzás reformja.
A főbb célkitűzések
A brazil elnökség legfontosabb célkitűzései az alábbiak voltak:
- Globális szövetség az éhezés és a szegénység ellen – ezt a kezdeményezést Lula júliusban jelentette be azzal a céllal, hogy az egyenlőtlenség és a szegénység elleni küzdelemre irányuló szakpolitikák és programok kiterjesztésének támogatása érdekében anyagi forrásokat és szaktudást mozgósító mechanizmust vezessenek be. A költségek felét Brazília fogja állni. A szövetség 148 alapítótaggal jött létre, köztük 82 országgal, az Afrikai Unióval, az Európai Unióval, a Rockefeller Alapítvánnyal, a Bill és Melinda Gates Alapítvánnyal és más nemzetközi szervezetekkel. Célja, hogy 2030-ig 500 millió embert érjenek el készpénzátutalási programokkal az alacsony és közepes jövedelmű országokban.
- Milliárdosok globális megadóztatása – a brazil javaslat szerint az 1 milliárd dollár feletti vagyonnal rendelkező magánszemélyeknek vagyonuk 2 százalékának megfelelő jövedelemadót kellene fizetniük. Egy francia közgazdász jelentése szerint, aki Brazília megbízásából tanácsadóként dolgozott a javaslat kidolgozása során, világszerte mintegy 3 ezer személy lenne érintett, akik jelenleg a vagyonuk 0,3 százalékának megfelelő adót fizetnek. A jelentés szerint az adó évente 200–250 milliárd dollárt eredményezne, amiből például közszolgáltatásokat (például oktatás és egészségügy), valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelmet lehetne finanszírozni. A csúcstalálkozó zárónyilatkozatába végül a „rendkívül nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek” megadóztatása megfogalmazás került bele, a 2 százalékos jövedelemadó említése nélkül.
- Az ENSZ reformja – Brazília szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) reformja szükséges annak érdekében, hogy az összhangban legyen a 21. század realitásaival, valamint reprezentatívabb, inkluzívabb és demokratikusabb legyen. Széles nemzetközi egyetértés uralkodik azt illetően, hogy a közel 80 éve változatlan állandó tagokkal működő BT összetételét meg kell változtatni, de a változás mikéntjében az államok nem tudnak dűlőre jutni. Számos javaslat született már, kulcskérdés azonban az öt állandó BT-tag kiváltságának számító vétójog kiterjesztése. E tekintetben jellemző az USA és Franciaország hozzáállása: mindkét ország támogatja a BT állandó tagjai körének kibővítését, csakhogy az új tagokat nem ruháznák fel vétójoggal. A reform részleteit a G20-csúcs záródokumentuma sem tisztázza, csupán leszögezi a BT megreformálásának szükségességét.
A zárónyilatkozat
A csúcs zárónyilatkozata […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!