27 ezer fővel, 4 millió 699 ezer főre mérséklődött a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 2024 októberében az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatközléséből. A KSH hozzáteszi: a változásban szerepe van annak, hogy tavaly ősszel a foglalkoztatottság szintje kiemelkedő volt. A munkanélküliek száma 219 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalék volt.
- A 2024. augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 703 ezer főre mérséklődött. Míg a férfi foglalkoztatottak száma 23 ezer fővel, 2 millió 491 ezer főre csökkent, addig a nőké kismértékben, 2 millió 212 ezer főre emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
- A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók létszáma 4 millió 537 ezer főre, a közfoglalkoztatottaké 58 ezer főre csökkent, miközben a külföldön dolgozók létszáma érdemben nem változott, 107 ezer fő volt.
- A 15–64 évesek körében a foglalkoztatási arány 75,3 százalék volt. A ráta a férfiak esetében 0,5 százalékponttal kisebb (78,8 százalék), a nőknél 0,6 százalékponttal magasabb (71,6 százalék) lett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
- A 2024. augusztus–októberi időszakban az inaktívak számának mérséklődése mellett a 15–74 éves munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest 16 ezer fővel, 226 ezer főre, a munkanélküliségi ráta pedig 0,3 százalékponttal, 4,6 százalékra emelkedett.
- A férfiak esetében a munkanélküliek száma 119 ezer fő volt, munkanélküliségi rátájuk 0,3 százalékponttal, 4,6 százalékra nőtt. A nőknél a munkanélküliek száma 106 ezer főt tett ki, rátájuk (szintén 4,6 százalék) kismértékben meghaladta az előző év azonos időszakában mért értéket.
- A munkakeresés átlagos időtartama 12,1 hónap volt. Az összes munkanélküli 48 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, ez az érték 4,0 százalékponttal magasabb a tavalyi év azonos időszakinál, míg a legalább egy éve munkát keresők a munkanélküliek 34 százalékát tették ki.
- A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma (226 ezer fő) 2024. október végén megegyezett az egy évvel korábbival.
Nincs érdemi változás
A KSH legfrissebb munkaerőpiaci statisztikái szerint érdemi változás nem történt a munkaerőt érintő folyamatokban. 2024 októberében a modellbecslés adata 4,5 százalékon stagnáló munkanélküliségi rátát jelzett. Eközben a hivatalos, háromhavi mozgóátlagos felmérés rátája sem változott, így ez a mutató 4,6 százalékon áll. A beérkezett adatok alapvetően egybevágnak az ING Bank várakozásával. Ami a munkanélküliek számát illeti, a két statisztika alapján a csoport létszáma 220-225 ezer fő körül alakult – értékelte az adatokat Virovácz Péter.
Az ING vezető elemzője szerint a részletes adatok alapján azt látni, hogy októberben a gazdaságilag aktívak száma hibahatáron belüli minimális csökkenést mutatott, és ezzel párhuzamosan az inaktívak csoportjának létszáma csekély mértékben csökkent. „Ez utóbbi vélhetően a népességfogyásból és a nyugdíjba vonulásból eredhet. Ezt abból sejtjük, hogy a csökkenő inaktivitás mellett minden más mutató, tehát a munkanélküliek száma, a foglalkoztatotti létszám és az aktívak száma is mérséklődött az előző hónaphoz képest” – mondta.
A háromhavi mozgóátlagos adatok esetén csak egy kicsit mozgalmasabb a kép. A 4500 fővel csökkenő aktívak száma részben a népességfogyással (mínusz 2600), részben pedig az inaktivitásba vonulással (plusz 1900) magyarázható. A foglalkoztatottak száma eközben 5500 fővel mérséklődött, amely létszám nagyjából ötödével növelte csupán a munkanélküli létszámot.
Mindezek alapján úgy tűnik, hogy elsősorban a szezonális munkák kifutása okozhatta a foglalkoztatás enyhe mérséklődését. Komoly strukturális változás nem körvonalazódik a munkaerőpiacon. Mindezek alapján továbbra is tartjuk azon nézetünket, hogy a munkaerőpiac feszes, ami így érdemben befolyásolja a bérezési döntéseket is
– hangsúlyozta Virovácz.
Kapun belüli munkanélküliség
Ez utóbbi folyamatot erősíthetik a hamarosan belépő új termelői kapacitások, amelyek arra ösztönzik a vállalatokat, hogy tartsák meg a munkaerőt.
Annak ellenére tehát, hogy az üzleti kilátások ismét borúsabbak (figyelve a legfrissebb bizalmi indexeket), a vállalatok egy része munkaerőt tartalékol. A megkérdezett cégek közel 20 százalékára jellemző, hogy a jövőben […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/29/munkaeropiac-munkanelkuliseg-foglalkoztatottsag-ksh/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!