Robert Habeck német alkancellár szerint hazája kulcsszerepet játszik Európa egységének megteremtésében, ugyanakkor „senki sem akarja, hogy mi legyünk Európa urai, és azt mondjuk, mi mindent jobban tudunk”.
A politikus hangsúlyozta, hogy Németországnak segítenie kell a kompromisszumok létrejöttét az EU-ban, miközben az ország gazdasági modelljének újrakalibrálására van szükség. Azt is elárulta, melyek a legnagyobb problémák a jelenleg kormányválság sújtotta Németországon belül és kívül.
Habeck: Sokan bürokratikus szörnynek látják az EU-t
Az alkancellár kiemelte, hogy német politikusként elsősorban európainak tekinti magát. Habeck szerint „Németország szerepe az, hogy segítse Európa egységét, hogy Európa egy hangon szólalhasson meg”. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Európai Uniót, amely a második világháború után, egy lerombolt kontinensen jött létre, ma sokan bürokratikus szörnyként látják.
Akik az EU imázsának rombolására törekszenek, valójában az európai szabadság lehetőségét akarják megsemmisíteni Európában
– fogalmazott Habeck a Web Summit konferencián, ami Európa legnagyobb éves technológiai rendezvénye. Németország, mint a legnagyobb európai gazdaság nélkül szinte lehetetlen előrelépni, ezt jól példázza, hogy a magyar gazdaság teljesítménye is nagyban függ a némettől.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter többször is elsősorban Németország gyengélkedésének tulajdonította Magyarország gazdasági lassulását, tekintettel a két gazdaság szoros összefonódására.
Ahogy Nagy Márton a kellemetlen meglepetést okozó harmadik negyedéves GDP-adatokat kommentálta: „minden nap érkezik egy-egy negatív hír a német autóipar, járműgyártás tragikus állapotáról, amely erősen kihat a magyar autó- és akkumulátoriparra. Mindezt csak részben volt képes ellensúlyozni a logisztikai, a turisztikai, az infokommunikációs és a pénzügyi szektor kedvező aktivitása.”
Német gazdasági modellváltás kell
Habeck részletesen beszélt a német gazdaság előtt álló kihívásokról. Az első jelentős probléma az energiaellátás stabilizálása volt az orosz-ukrán háború után, amikoris az ország elvesztette energiaellátásának közel 50 százalékát.
Ha például nyomás alatt vásárolsz LNG-t a világpiacon, akkor nem hosszú távú szerződéseket kötsz, így az nem lesz nagyon olcsó. Az árak az egekbe szöktek, és ezek az egekbe szökő árak ott vannak a vállalatok és a háztartások költségvetéseiben
– árulta el a politikus, megjegyezve, hogy a megemelkedett árak csökkentése már folyamatban van, hiszen az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!