Az Európai Bizottság konzultációs kérelmet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amelyben kifogásolja, hogy Kína szubvencióellenes vizsgálatot indított az EU-ból származó egyes tejtermékek behozatala ellen – jelentette be a brüsszeli testület hétfőn.
Kína a múlt hónapban vizsgálatot indított az EU egyes, tejtermékekre vonatkozó mezőgazdasági támogatásai ellen. Peking a 10 százaléknál magasabb zsírtartalmú folyékony tej és tejszín, valamint az EU-ból származó különböző típusú sajtokra vonatkozó támogatások ellenőrzését helyezte kilátásba. A vizsgálat az EU közös agrárpolitikája, valamint egyes nemzeti és regionális programok keretében nyújtott támogatásokra irányul. A Európai Bizottság biztos abban, hogy ezek a támogatási rendszerek teljes mértékben összhangban vannak a nemzetközi szabályokkal, és nem okoznak kárt a kínai tejiparnak – olvasható a testület sajtóközleményében.
Az EU lépését „az a kialakulóban lévő minta indokolta”, miszerint Kína rövid időn belül kereskedelmi védelmi intézkedéseket kezdeményez, amelyek megkérdőjelezhető állításokon és elégtelen bizonyítékokon alapulnak.
„Hétfőn a WTO-nál megtámadtuk Kína szubvencióellenes vizsgálatát az uniós tejtermékek ellen. Meggyőződésünk, hogy az uniós tejipari export nem okoz kárt a kínai tejiparnak. Megvédjük az uniós termelőket a kereskedelmi védelmi eszközökkel való visszaélésekkel szemben, valamint a szabályokon alapuló kereskedelmet” – írta hétfőn az X-en közzétett bejegyzésében Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős biztosa.
A bizottság hétfői bejelentése a WTO vitarendezési eljárásának első lépését jelenti. Ha a konzultáció nem vezet kielégítő megoldáshoz, az EU kérheti, hogy a WTO hozzon létre egy külön panelt, amely dönt majd a vizsgálat megindításáról.
Kína nemcsak az uniós tejtermékek ellen folytat szubvencióellenes vizsgálatokat, így jár el például az európai égetett szeszekkel szemben is. Ezek meghiúsíthatják a vizsgált termékek Kínába történő behozatalát. Peking azért indított ilyen vizsgálatokat, hogy visszavágjon az EU korábban lefolytatott saját vizsgálatáért, melyet a kínai elektromosautó-gyártók túlzott állami támogatásai ügyében indítottak.
Mint ismert, az uniós vizsgálat arra jutott, hogy a kormányzati támogatások tisztességtelen előnyt biztosítottak a kínai cégeknek, melyek dömpinggel leuralták az EU-s EV-piacot. Ezért különböző kínai társaságokra különböző mértékű pluszimportvámokat róttak ki. Peking tiltakozásul nyíltan bejelentette, hogy különböző területeken maga is elindítja a vizsgálatait, különös tekintettel egyes mezőgazdasági szektorokra.
Nyitóképünk illusztráció.