A 24.hu megkérdezte a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy közeli jövőben milyen drágulást korlátozó lépéseket terveznek a szolgáltató ágazatokban, illetve a már árrésstop alá volt élelmiszer-kiskereskedelemben.
A minisztériumtól érkező válaszból kiderült, hogy banki szolgáltatásokban aránytalan és indokolatlan drágulását tapasztaltak, de készek beavatkozni a telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is, melyek szintén jelentős mértékben emelkedtek az elmúlt években.
Az alábbiakban az NGM 24.hu küldött válaszát idézzük:
„A kormány célja továbbra is a lakossági terhek csökkentése, így az elmúlt hónapokban számos intézkedés került bevezetésre annak érdekében, hogy a családok számára megfizethetőbbé váljanak az alapvető termékek és szolgáltatások. Ez alól a pénzügyi szektor sem lehet kivétel.
Az elmúlt időszakban a banki szolgáltatások terén tapasztalt áremelések, különösen a folyószámlavezetési, készpénzfelvételi és átutalási díjak esetében messze meghaladták az infláció és a tranzakciós illeték növekedéséből adódó mértéket. Februárban a pénzügyi szolgáltatások díjai éves szinten 13 százalékkal, a készpénzfelvétel 15 százalékkal, a folyószámlavezetés 26 százalékkal, ami indokolatlan és aránytalan drágulás.
A kormány ezért folyamatos egyeztetéseket folytat a Bankszövetséggel annak érdekében, hogy a díjemelések visszatérjenek egy indokolt szintre. Első lépésként önkéntes árkorlátozást kértünk a bankoktól, és javasoltuk speciális, elsősorban a nyugdíjasoknak és családoknak szóló számlacsomagok kidolgozását. Az eddigi ajánlatok nem voltak kielégítőek, ezért a tárgyalások tovább folytatódnak.
A kormány nemcsak a banki szolgáltatások, hanem más kulcsfontosságú területek áralakulását is figyelemmel kíséri. A telefon- és internetszolgáltatások díjai az elmúlt évben jelentős mértékben emelkedtek, így ezek nyomon követése mellett a kormány kész ezeken a területeken is beavatkozni, ha szükséges a méltányos árak fenntartása érdekében” – közölte a minisztérium, az árrésstopról pedig azt írta:
a kormány készen áll arra, hogy az árréskorlátozást újabb élelmiszerkategóriákra kiterjessze, és szükség esetén újra bevezesse a hatósági árakat.
Nyitókép: MTI / Faludi Imre