A vártnál szélesebb körű csomaggal a kínai kormányzat a megrendült nemzetközi bizalmat építené vissza, miután az elmúlt hónapokban sorra érkeztek a nyugtalanító hírek az ország gazdaságából – írja a Reuters. Ennek része a hitelfelvételhez kapcsolódó költségek és a jelzáloghitelek kamatlábának csökkentése (utóbbi fél százalékkal), ami javíthatna a 2021 óta gyengélkedő kínai ingatlanszektor kilátásain. Ugyanakkor a kormány már korábban is megpróbálta feléleszteni az ingatlanpiacot hasonló eszközökkel, idáig sikertelenül: augusztusban az elmúlt 9 év legnagyobb zuhanását regisztrálták az ingatlanárakban.
Az intézkedések részeként a jegybank a közeljövőben 50 bázisponttal csökkenti a bankoknak tartalékként tartandó készpénz mennyiségét, az úgynevezett tartalékolási rátát, ami több mint ezermilliárd jüant (140 milliárd dollárt) szabadítana fel új hitelkihelyezések céljára. A piac reakciójától függően a tartalékolási arányt az év hátralévő részében további 25-50 bázisponttal is csökkenthetik.
Az elemzők úgy vélik, hogy a csomagból hiányoznak az olyan intézkedések, amelyek a valós gazdasági teljesítményt támogatnák. A hitelkereslet mind a vállalkozások, mind a fogyasztók oldaláról gyenge, így további ösztönzőkre lehet szükség, hogy elérjék a kínai jegybank által kitűzött 5 százalékos növekedést 2024-ben. Ettől függetlenül ez a mostani a legnagyobb gazdaságélénkítő csomag a koronavírus óta Kínában a szakértők szerint.
A hír hatására a kínai részvény- és kötvénypiac felfelé mozgott, az ázsiai tőzsdék pedig az elmúlt 2-2,5 év legmagasabbján zártak hétfőn.