A keddi Magyar Közlönyben kihirdetett kormányhatározat szerint, mint megírtuk, idén még 39,4 milliárd forintnyi extra pénzt kapnak a kórházak tartozásrendezésre. Ez kevesebb a beígértnél, és valószínűleg nem is lesz elég minden tartozás kiegyenlítésére – írja a Népszava.
A lap emlékeztet: Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár még októberben, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének (EGVE) konferenciáján arról beszélt, hogy az ágazat augusztustól visszamenőleg havi 12,5 milliárdos pluszforráshoz is juthat, az összeg novembertől automatikusan be is épül a havi finanszírozásba, és ez így már nem csak a szokásos tűzoltás lesz. Aztán a Magyar Kórházszövetség minapi rendezvényén már csak 42,7 milliárdot mondott, ebből lett végül a már említett 39,4 milliárd. Eközben október végén a NEAK adatai szerint 117 milliárd volt az intézmények adóssága.
A Népszava ágazati forrásai szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy az államtitkár által előrejelzett összeg és a kihirdetett között azért van különbség, mert voltak olyan intézmények, amelyek ahhoz, hogy bért tudjanak fizetni, már kaptak pluszforrást.
Mindazonáltal Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az újabb, 39,4 milliárdos konszolidációs fordulóra reagálva a Népszavának azt mondta: a beszállító cégek tűkön ülve várták a bejelentést, mert szeptember óta gyakorlatilag egy vasat sem fizettek nekik a kórházak, leginkább azért, mert azok az intézmények is, amelyeknek volt valamennyi forrásuk, inkább az adósságrendezésre várva gyűjtötték a számlákat.
Rásky szerint azonban most a kórházak sem lehetnek boldogok, mert ebből az összegből szinte lehetetlen úgy adni, hogy a beszállítók mindegyikének könnyítsenek a helyzetén. A főtitkár azt mondta, a beszállítók és szervezeteik azt remélik, hogy a Pénzügyminisztérium év végéig még talál a költségvetésben 50-60 milliárd forintot, amit egy következő adósságrendezésre tud fordítani.