Magyar kutatók a GDP felváltására olyan módszertant dolgoztak ki a fenntarthatósági fordulat érdekében, amely megmutatja gazdasági tevékenységünk negatív hatásait, és további információkat nyújt a szükséges beavatkozáshoz. Áder János a módszertanról a World Science Forum (WSF – Tudomány világfóruma) plenáris ülésén beszélt a Pesti Vigadóban.
Mint mondta, neves közgazdászok, egyetemek és kutatóintézetek New Yorktól Tokióig, kutatócsoportok, az ENSZ-ben, az EU-ban, az OECD-ben, a Világbankban foglalkoznak a GDP-n túlmutató monitorrendszer megalkotásával. A magyar javaslat három módszertan, az sGDP, a Fenntarthatósági Teljesítmény Keret Indikátor (SPFI), valamint a GDP-n túli jóléti mutató (WBGI) kombinált alkalmazása a fenntarthatósági fordulat értelmezéséhez.
A számítás alkalmas egy teljesebb kép megalkotására, a gazdasági-társadalmi-környezeti folyamatok jobb megértésére, a könnyebb döntési helyzet előidézésére, a kockázatok csökkentésére
– hangsúlyozta a volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke.
A GDP sok dolgot nem mér
Áder János elmondta, hogy „a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem”, ezek között olyan negatív externáliákat említett, mint a vízszennyezést, a termőföld-degradációt, a biológiai sokféleség csökkenését, az erdők pusztítását és az óceánok túlhalászását.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/22/ader-janos-gdp-magyar-kutatok-fenntarthatosag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!