Az, hogy az önkormányzatok egyre nehezebb helyzetben vannak, leginkább a budapesti városvezetés és a kormány szembenállása kapcsán kerül be a hírekbe, de sok vidéki város is nagy bajba került. A Népszava most arról készített egy összeállítást: a Balaton, a Velencei-tó és a Tisza-tó partján több önkormányzat a nyaralók megadóztatásával próbálja betömködni a költségvetési lyukakat.
Az üdülőtulajdonosok terhei több településen 10-30 százalékkal nőttek az elmúlt másfél évben, vannak olyan helyek, ahol másfélszer annyi adót kell fizetni, mint 2020 előtt. A legtöbb helyen ezt úgy oldják meg, hogy magas ingatlanadót vetnek ki, ami alól aztán mentesítik azokat, akik életvitelszerűen ott laknak – azaz a nyaralótulajdonosok fizethetnek sokat.
Az egyik Balaton-parti település polgármestere ezt úgy magyarázta a lapnak: az elmúlt pár évben a gépjárműadó elvétele, az iparűzési adó Covid alatti szüneteltetése, az utána járó állami támogatás előbb késleltetett kifizetése, majd végleges elvonása együtt a helyi bevételek negyedét elvitte, erre jött rá az, hogy bevezették a szolidaritási hozzájárulást, amelyet a 40 balatoni település közül 28 fizet.
Hasonló a helyzet a többi nagyobb tó partján is: Gárdonyban a kisebb lakások építményadója négyzetméterenként 300 forint, az üdülőké 900, a telekadó az üdülőövezetben háromszor annyi, mint a város más részén, Velencén pedig négyszeres is lehet a közterhek különbsége. Tiszafüreden az életvitelszerűen ott élők 150 négyzetméterig nem kell, hogy építményadót fizessenek, a többiek a város központi részén 600 forintot fizethetnek négyzetméterenként.