A nagy sportesemények egyik kiemelkedő, építő jellegű társadalmi hatása, hogy erősítik a nemzeti büszkeséget, ami a produktivitásra és a munka-termelékenységére is kedvezően hat, valamint ösztönzi a fogyasztást.
Emellett a kiemelt sportesemények elősegítik a fizikai aktivitást, és arra ösztönzik az egyént hogy egészséges életmódot folytasson, például testmozgást és szabadtéri kikapcsolódást
– jelezte lapunknak Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior elemzője. Büszkeségre pedig idén nyáron is bőven van okunk, erről gondoskodtak kiemelkedő teljesítményt nyújtó olimpikonjaink, legyen szó úszásról vívásról, kalapácsvetésről vagy sportlövészetről, öttüsáról.
Több, mint arany
Mint a szakértő rámutatott, a sportesemények, különösen a hazai rendezésű versenyek, és a hazai sportolók sikerei képesek növelni a lakosság részéről a mozgás iránti érdeklődést. A 2024-es párizsi olimpia esetében a francia Nemzeti Oktatási Minisztériummal és egészségügyi szakértőkkel indítványozta, hogy minden nap 30 perc testmozgást vezessenek be az iskolában, amelyhez 36 250 francia általános iskola csatlakozott.
Az iskolákon kívül a Bouger Plus program több mint 600 ezer embert sikerült megszólítani, és bevonni a rendszeres testmozgásba
– emlékeztetett Németh Viktória, aki szerint a legfontosabb eredmények közé tartozik a 40 parasport klub létrehozása 2020 óta. A 2023-as magyarországi atlétikai világbajnokság kísérő programjaihoz is 150 ezren csatlakoztak.
A gazdaságot is felpörgeti a sport
A sport magas hozzáadott értékű gazdasági ágazat, amely számos más szektorra tud ösztönzően hatni. A közvetlen hatások leginkább a sportturizmus, a vendéglátás, kiskereskedelem és a közlekedés ágazatokban jelentkeznek.
A hosszú távú hatások közül kiemelten gazdaságélénkítők az infrastrukturális beruházások. E fejlesztések hozzájárulnak a GDP növekedéséhez, és a szervező város épített örökségéhez
– mondta lapunknak az Oeconomus szakértője. Hozzáfűzte, hogy szintén a hosszú távú hatásokat erősíti az országimázs, amely vonzó turisztikai célponttá teheti a szervező várost. A nemzetközi figyelemnek köszönhetően bemutatkozhatnak a hazai termékek és szolgáltatások. Ez a szervezőelv visszaköszönt az elmúlt évek világversenyein is, úgy a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságon, mint a 2024-es párizsi olimpián.
a fogadóország számára bevételt generál a turizmussal kapcsolatos tevékenységekből, például szállásokból, étkezésből, közlekedésből és szórakozásból, emellett javítja a helyszín nemzetközi imázsát.
Ezek a beruházások hosszú távú előnyökkel járhatnak az úti cél számára, javítják az általános életminőségét, és növelik a helyszín vonzerejét mind a látogatók, mind a helyi lakosok számára. A sportturizmus lehetőséget nyújt az látogatóknak, hogy új kultúrákat tapasztaljanak meg, és új emberekkel találkozzanak. Emellett elősegíti a kultúrák és közösségek közötti megértést és megbecsülést.
A sportesemények a diplomáciai kapcsolatok javítására is alkalmasak, mind az úgynevezett közdiplomácia szintjén, vagyis az egyes országok lakosainak találkozása során, mind pedig a
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/12/sport-olimpia-erem-stadion-nemeth-viktoria-oeconomus/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!