A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400 forint volt 2024. szeptemberben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 605 100 forintra becsülhető, ez 12,7 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 606 100, a költségvetésben 592 600, a nonprofit szektorban 629 100 forintot tett ki, 12,2, 14,2, illetve 13,5 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 417 200, a kedvezményeket figyelembe véve 432 200 forintot ért el, 12,5, illetve 12,3 százalékkal magasabb volt, mint 2023. szeptemberben.
A reálkereset 9,2 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 3,0 százalékos növekedése mellett.

Ez az adat a lényeg
A bruttó mediánkereset 519 500 forint volt, 15,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 359 100 forintot ért el, 15,4 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a KSH által számolt átlagbért jócskán torzítja a társadalom felső néhány százalékának fizetései. Az átlagbér úgy jön ki, hogy a dolgozók bérét összeadják, majd elosztják a létszámukkal. Ebben az esetben egy-egy magasabb fizetés jelentősen megdobhatja az átlagot, miközben a dolgozók többsége nem ennyit keres – tehát lényegében egy „torzabb” képet kapunk a fizetési szintről.
A mostani adatból is jól kiolvasható, hogy
az átlag-, illetve a mediánbér között 73 ezer forint különbség mutatkozik.
Ahogy arról korábban az Index beszámolt, a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Ugyanis míg az átlag a számtani közepet, a medián a helyzeti vagy fizikai közepet adja: előbbi érzékeny az extremitásokra, utóbbi nem. A mediánbérnél a hazai munkavállalók fele magasabb, fele pedig kevesebbet keres. Az átlagbér ennél jóval magasabb, ami azt jelzi, hogy számottevően kevesebben vannak a bérskála magasabb részén, mint az alacsonyban.
Általános szakmai […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!