Az elmúlt napokban több olyan elemzés is megjelent a sajtóban, mely a magyar lakáshitelpiac látszólagos gyengélkedésére mutat rá nemzetközi összevetésben és hosszabb időtávon nézve reálértéken is. A kritikák szerint a magyar lakáshitelpiac Európai Uniós összehasonlításban gyengének mondható, és a jelentős nominális növekedés ellenére reálértéken nézve csupán a csok 2015-ös bevezetésekori szinteken mozog.
Kisfaludy Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium vezető elemzője és Lóga Máté gazdaságstratégiáért felelős államtitkár az Economxon azonban másfajta megközelítést alkalmaztak. Véleményünk szerint a devizahitelezés 2010 előtti családellenes, káros gyakorlata helyett most egy stabil, biztonságos forint alapú lakáshitelezési rendszer működik.
Nemzetközi összevetésben valójában nem számít gyengének a magyar lakáshitel-penetráció, a hitelezési dinamika pedig jelenleg az egyik legerősebb az EU-ban és múltbeli önmagához képest is. A jövőre közel 4200 milliárd forintot megmozgató Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 10+1 pontja pedig a megfizethető lakhatás biztosítása mellett még nagyobb lendületet adhat a lakáshitelpiacnak is – írták.
Nem gyenge a magyar lakáshitelpiac
A statisztikák szerint a magyarok döntő többsége saját tulajdonú ingatlanban lakik, melyet jellemzően nem is terhel jelzálog, ennek következtében az alacsony hitelpenetráció nem feltétlenül a lakáshitelpiac gyengeségét, hanem inkább a háztartások vagyonmegoszlásának és finanszírozási szokásainak egyedi vonásait tükrözi.
Az Eurostat 2023-as adatai alapján a magyar háztartások 90,5 százaléka saját tulajdonú ingatlanban lakik, ami a 4. legmagasabb arány az EU-ban. Még figyelemreméltóbb, hogy a háztartások 77,2 százaléka jelzálogmentesen birtokolja otthonát – ez az arány szintén az uniós élmezőnybe emeli Magyarországot.
Az EU tagállamait vizsgálva egyértelmű összefüggés rajzolódik ki: ahol magas a saját tulajdonú, jelzálogteher nélküli ingatlanban élő háztartások aránya, ott jellemzően alacsonyabb a GDP-arányos lakáshitel-állomány.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!