A szeptemberig fennálló kedvező devizakörnyezet 2022 utolsó negyedévében a társaság ellen fordult, és a költséginfláció az év végére lassanként begyűrűzött a működési kiadásaikba – derül ki a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatójának vezetői összefoglalójából.
Bár a fenti negatív hatások mellett bizonyos egyszeri tételek is kedvezőtlenül hatottak az utolsó negyedévben realizált eredményünkre, éves üzemi eredményünk így is rekordot döntött
– tette hozzá a kommentárban Orbán Gábor, aki kitért arra is, hogy új termékbevezetések, partnerségi megállapodások, licencszerződések és K+F-mérföldkövek hosszú sora jellemezte a 2022-es évet, biztos alapot teremtve a vállalat jövőbeli sikereihez és robusztusságához. „Ezeket az eredményeket a makrogazdasági volatilitás, az ellátási lánc zavarai és a geopolitikai válság hatására bizonytalanná vált környezetben tudtuk elérni” – osztotta meg.
A Portfolio elemzői konszenzusa két számjegyű bevételnövekedést és a bruttó fedezeti szint javulását várta, az adózott eredmény viszont zuhanhatott a karácsonykor bejelentett különadó következtében.
Növekedés a gyógyszeripari óriásnál
A társaság konszolidált árbevétele tavaly 802 milliárd fölé emelkedett, 27,3 százalékkal meghaladva a 2021-es számokat. A gyógyszergyártás árbevétele 30 százalékkal emelkedve meghaladta a 656 milliárd forintot. Magyarországon a szegmens bevétele 45,7 milliárd forint lett, ami forintban 4,9 százalékos növekedés. A devizaárfolyam-változások megközelítő hatása a konszolidált árbevételre 104,6 milliárd forintot tett ki. A társaság tárgyévi eredménye 157,2 forint volt, az előző évi 141,1 milliárd forint után.
A teljes gyógyszerpiac 8,5 százalékkal növekedett, míg a Richter-termékek kiskereskedelmi forgalma gyorsabb ütemben, 11,6 százalékkal emelkedett a rendelkezésre álló IQVIA (az IMS jogutóda) adatok alapján.
A társaság a hazai piaci szereplők rangsorában 4,6 százalékos részesedéssel a negyedik helyen áll. A vényköteles patikai piacot tekintve a Richter 7,4 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó. A közép-kelet-európai régió a csoport gyógyszergyártási szegmensén belül a teljes európai árbevétel 43 százalékát tette ki. A nyugat-európai piacokon árbevételük jelentősen, 29,039 milliárd forinttal, azaz 36,1 százalékkal, nőtt. A forgalomhoz a Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban elért növekedés járult hozzá leginkább.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!