Az állam és a magyar olajipari cég fele-fele arányban tulajdonolja a közérdekű vagyonkezelő alapítványt, amely most 73 Munkácsy-képet vásárolna meg 27,3 milliárd forintért a magyar származású amerikai üzletembertől, Pákh Imrétől – derül ki a 444-hez eljutott információk alapján. A MOL – Új Európa Alapítvány 10,49 százalékos részesedésével a Mol-csoport legnagyobb magyar részvényese, a tőkeállománya nagyban függ az osztalékfizetéstől. Az alapítvány rendszeresen támogatja a külhoni magyar futballt is, 2021-es megalakulása óta 11,1 milliárd forintot osztott szét külföldi, de magyar kötődésű csapatok között.
A kormány korábban is próbálkozott Munkácsy Mihály műveinek megszerzésével, 2019-ben meg is szerezték a Krisztus-trilógia harmadik darabját, a Golgotát, 3 milliárd forintért. Mészáros Lőrinc 2021-ben egy interjúban pedig elmondta, hogy többször is tárgyalt 60 kép megvásárlásáról, amit Pákh Imre azonnal cáfolt, szerinte nem volt szó arról, hogy eladná a festményeket.
Az alapítvány befektetéseiről egy ötfős, Fidesz-közeli emberekkel feltöltött kuratórium dönt: Miklósa Erika operaénekes, Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a Mol vezérigazgató-helyettese (aki a közelmúltban nevére vette a csődközeli Csíki Sörgyárat), Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója és a Magyar Vagon igazgatósági tagja, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, és Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója, a BIF ingatlankezelő többségi tulajdonosa.
A 444 szerint egy májusi dokumentum részletezi a megvásárolni kívánt műtárgyakat: 73 Munkácsy-festmény, 8 Munkácsy-tanítvány-festmény – Révész Imre és Karlovszky Bertalan –, 6 szobor, 11 különálló grafika – ebből egyik kétoldalas –, 2 rézkarc és egy 38 rajzot tartalmazó mappa. Az akkor 17 milliárdra taksált tranzakció azóta – ismeretlen okokból – 10 milliárd forinttal drágult. A dokumentum szerint Pákh a megvásárolt festményeket 15 évig letétben tarthatja, így lehet, hogy kizárólag a tulajdonjog cserél gazdát – írja a lap.
A költségvetési tervnek van egy olyan verziója, amely nem számol a műtárgyak megvásárlásával, így egyelőre nem biztos, hogy az üzlet valóban létrejön.