2025. április 18., péntekMa Andrea napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.04.18. Andrea Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 407,00 Ft | USD: 358,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Új korszak az egészségügyben: nem kell heteket várni orvosra, más szakrendelőkbe is tudunk időpontot foglalni

Hirdetés

Új korszak az egészségügyben: nem kell heteket várni orvosra, más szakrendelőkbe is tudunk időpontot foglalni

Molnár Karolina helyettes államtitkár az EgészségAblak applikákicióról szólva az Indexnek elmondta: 

  • hogyan működik a digitális időpontfoglalás;
  • hogyan használható az eBeutaló;
  • a területi korlátok feloldásával hova mehetünk vizsgálatra;
  • mit tartalmaz a digitális egészségügyi tárca;
  • mivel bővülhet még a rendszer.

Mint megírtuk, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) 2017 novemberében jött létre. A lakosság számára a koronavírus-járvány alatt vált ismertté, főként az oltási előjegyzés, az erről készült igazolás, valamint a digitális Covid igazolvány révén. A korábbi alkalmazás myEESZT néven volt elérhető, majd 2023-ban EgészségAblak néven kibővített funkciókkal jelent meg. Azóta folyamatosan újabb fejlesztésekkel bővül, és az év elején a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) részeként még nagyobb szerepet kapott a mindennapi egészségügyi ügyintézésben. Új funkció, hogy eBeutalóval a beutaló köteles ellátásra is bárhova be lehet jelentkezni. Ezt az eRecepthez hasonlóan akár telefonon is beszerezhetjük a háziorvostól?

Míg korábban csak abba a szakrendelőbe mehettünk, amit az orvos megjelölt a beutalón, mostantól bármelyik ugyanilyen szakrendelésre mehetünk, ha az EgészségAblakban intézzük a foglalásunkat. A betegek maguk választhatják ki, hol szeretnék igénybe venni az ellátást – akár a lakóhelyükhöz legközelebbi, akár az ország egy másik intézményében, attól függően, hol van neki kedvezőbb szabad időpont. Megfordítottuk a rendszert, így rugalmasabb és betegközpontúbb lett az ellátás. További könnyítés, hogy a háziorvosok már telemedicinás konzultáció során is kiállíthatnak eBeutalót, így a páciensek anélkül foglalhatnak időpontot, hogy személyesen kellene felkeresniük az orvost.

Az elektronikus beutaló-írás évek óta létezik, minden orvosnál rendelkezésre áll a lehetőség és nagyon sokan használják is. A digitális foglalás a beutaló köteles ellátásoknál eBeutalóval vehető igénybe, szóval kérjék a betegek az orvosuktól, hogy azt írjon nekik.

Hirdetés

A területi korlátozás feloldásával akár más városból is fogadnak betegeket? Országos átlagban 28 nap a várakozási idő a szakorvosi ellátásra, mostantól máshol hamarabb sorra kerülhetünk?

A digitális előjegyzésekre vonatkozó területi kötöttség feloldása még tovább javíthatja a várakozási időket. Sokféle élethelyzet van, nem biztos, hogy valaki azon a településen él, tanul, dolgozik, ahol az állandó lakcíme van. Az ő esetükben valódi könnyebbség, hogy ezentúl ott is elmehetnek a szakrendelőbe, ahol ténylegesen élnek. Az is lehet, hogy a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező intézmény van az emberhez legközelebb, vagy, hogy oda a legegyszerűbb eljutni, de ezzel a funkcióval arra is megnyílik a lehetőség, hogy egy másik, könnyebben elérhető szakrendelő időpontjára jelentkezzünk be.

Ezt az újítást hogyan fogadták eddig az emberek?

A hírrel kapcsolatos kommenteket olvasva szinte kivétel nélkül dicsérték a módosítást. Vannak ugyan félremagyarázó hozzászólások is, nekik üzenjük: nem az van az előírásban, hogy az orvos dolgozzon még többet, a rendelő adjon több időpontot, hanem hogy tegye láthatóvá azokat, amit így a betegek maguk is lefoglalhatnak. Az emberek maguk döntenek, választanak; minden adott ahhoz, hogy egyszerűbbé tegyük az életüket.

Nem tartanak attól, hogy túlterhelheti a rendszert, ha valaki egyszerre több helyre is bejelentkezik ugyanarra a szakorvosi ellátásra?

Az EgészségAblakban ennek elkerülésére van egy biztonsági korlátozás. Egy TAJ-számmal, egy szakorvosi rendelésre, csak egyetlen érvényes foglalást lehet leadni, és azonos ellátásra új vagy későbbi, más intézménybe szóló időpontot csak akkor lehet foglalni, ha előbbi időpontját törölte a beteg. Nem titkolt célunk a várakozási idő csökkentése. A csatlakozók körének bővülésével ebben érzékelünk is már pozitív elmozdulást.

Háziorvosoktól tudjuk például, hogy korábbi időpontra tudnak a betegeiknek a digitális rendszerben foglalni, mint a hagyományos telefonálós módon. Ennek az emberi tényező mellett az is a magyarázata, hogy a digitális rendszer felkínálja az időközben lemondott vagy felszabadult időpontokat is, így ezekre is indítható foglalás.

Tavaly július óta lehet az EgészségAblakon keresztül időpontot foglalni, eddig mennyien intézték ezt az applikáción keresztül? A korábbi előjegyzési módok maradnak?

Egyre több mindent intézünk a digitális térben, nagy könnyebbséget jelent a lakosságnak, hogy munkaidőn kívül is egy kattintással be lehet jelentkezni vizsgálatra, ha van nyitott időpont akár másnapra, amit nem lehet elrontani. Eddig már több mint 210 ezer előjegyzést intéztek, és ez a szám dinamikusan nő. Továbbra is lehet időpontot foglalni személyesen, a szakrendelő telefonszámán keresztül, vagy a 1812-es Egészségvonalon, ahol a diszpécserek reggel 6 és este 10 között fogadják a hívásokat, és akár az EgészségAblak letöltésében és akár a digitális előjegyzésben is végigkalauzolják az embert.

Az EgészségAblak applikáció

Az EgészségAblak applikáció

Fotó: Illyés Tibor / MTI

Mennyire elterjedt hogy az előjegyzést lehet […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/03/17/egeszsegugy-molnar-karolina-egeszsegablak-applikacio-szakrendelok-idopont-beutalo/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Horvátország is határellenőrzést rendelt el a ragadós száj- és körömfájás fertőzés miatt

A páros ujjú patásokat érintő ragadós száj- és körömfájás betegség miatt Szlovákia és Ausztria után …