Károlyi Mihály édesapja, gróf nagykárolyi Károlyi Gyula 1871-ben vette feleségül elsőfokú unokatestvérének leányát, gróf nagykárolyi Károlyi Georginát. A házasság mindössze hét évig tartott, mert Georgina 26 évesen tbc-ben meghalt. Mihály súlyos fejlődési rendellenességgel, nyúlszájjal és farkastorokkal (nyitott szájpadlással) született. Betegsége kihatott gyermekkorára és személyiségfejlődésére.
Anyja korai halála után anyai nagyanyja nevelte a magába zárkózó fiút, akin 14 évesen nehéz, a szájpadlást helyreállító műtétet hajtottak végre Bécsben. Az operáció után megtanult beszélni, majd hamarosan sikerült utolérnie kortársait.
Jogi tanulmányai körülményesen haladtak, az államtudományi végbizonyítvány megszerzése után átesett a ló túloldalára.
A korábban rendkívül szótlan, visszahúzódó fiatalember féktelenül költekezni, kártyázni kezdett, vadászatokon, külföldi üdülőhelyeken tivornyázott.
Harmincas éveire komolyodott meg. Aztán egy évtized alatt a hazai politika legfontosabb szereplői közé került, amit személyes kvalitásain túl anyagi helyzetének és rokonságának is köszönhetett.
Freud csak egy buta grófnak tartotta
A gróf 1914-ben vette feleségül a nála 17 évvel fiatalabb Andrássy Katinkát, aki ateista, tekintélytisztelő, katonás családi környezetben nőtt fel. Neveltetésére jellemző, hogy anyja a regényekben összevarrta azokat az oldalakat, ahol utalást talált a testi szerelemre. Katinka felnézett férjére, azonosult nézeteivel.
Károlyi nagybátyja hatására bekapcsolódott a szövetkezeti mozgalomba. Harmincéves korában parlamenti képviselő lett: előbb függetlenségi programmal a pétervásári, majd pártonkívüliként a kápolnai kerület képviselője volt. Támadta Tisza István antidemokratikus politikáját, amikor karhatalommal dobatta ki az ellenzéki képviselőket az ülésteremből. A Károlyi és Tisza közötti ellentétek egészen párbajozásig fajultak.
Kortársa, Sigmund Freud, a világhírű neurológus és pszichiáter Károlyiban az Osztrák–Magyar Monarchiát felbomlasztani szándékozó politikust látta. Egy levelében így írt róla:
Sohasem voltam az ancien régime feltétlen híve, de kérdéses számomra, hogy a politikai bölcsesség jelének tekinthető-e, hogy a sok gróf közül a legokosabbikat [Tisza Istvánt] meggyilkolják, a legbutábbikat [Károlyi Mihályt] pedig megteszik miniszterelnöknek.

Saját kápolnai birtokát osztotta szét
Károlyi szociális reformokat, földosztást és általános választójogot követelt. 1916-ban életre hívta a Károlyi-pártot, együttműködött a polgári radikálisokkal és szociáldemokratákkal, és követelte a kilépést a háborúból. 1918-ra a forradalmi mozgalom vezére lett, amikor Tisza híres parlamenti beszédében közölte, hogy a háborút elvesztettük, majd azt is hozzátette: igaza volt Károlyinak. 1918. október 31-én, az őszirózsás forradalom idején a grófban látták a tömegek az ország megújhodásának letéteményesét. A feltüzelt, a Nemzeti Tanácsra felesküdött katonák elfoglalták Budapest középületeit. A Pesti Hírlap másnapi tudósítása szerint délután öt óra körül egy fanatikus csoport zuglói villájába berontva meggyilkolta Tisza István volt miniszterelnököt. A gyanú Károlyira terelődött, mert a merénylők az Astoriából, Károlyi politikai központjától indultak Tisza villájához, és kapcsolatban álltak a Károlyi-féle Nemzeti Tanáccsal.
A háborús vereség, a kisantant területfoglalásai folytán gazdasági és politikai válság alakult ki. Károlyi elszigetelődött, a közellátási nehézségek, a földreform elhúzódása, a nemzetiségek elszakadási mozgalmai is rontották helyzetét.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/03/04/karolyi-mihaly-grof-andrassy-katinka-trianon-hazaarulas-bunugy/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!