Szeptember 2. és 15. között online és offline is három helyszínen zajlott minden nap – kivéve, amikor összeomlott a szavazás rendszere – a VI. kerület Airbnb-szavazása. A rövid távú lakáskiadást célzó voksoláson a két hét alatt a helyiek 20 százaléka, vagyis 6083 terézvárosi voksolt, közülük 3265-en, azaz 54 százalék szavazott igennel, 2818-an pedig nemmel.
2026. január elsejétől nulla napban határozza meg a terézvárosi önkormányzat azoknak a napokat, melyeket rövid távú lakáskiadásra lehet használni a kerületi ingatlanpiacon. A döntést az Országgyűlés felhatalmazása alapján, ügydöntő szavazáson hozták meg a kerület lakói
– olvasható a kerület közleményében, amelyben bejelentették a szavazás eredményét.
Ez az jelenti, hogy a szavazásra jogosultak 20,52 százaléka vett részt a voksoláson, amelyben, Soproni Tamás, a kerület polgármestere szerint „Terézváros megmutatta, hogy diktálja a tempót a demokrácia gyakorlásában is”.
A polgármester ugyan örül az eredménynek, de Schumicky Balázs, a Magyar ApartmanKiadók Egyesületének elnöke szerint komoly problémákat kérdéseket vet fel a döntés.
Tízből egy embernek jelent problémát az Airbnb
„Az eredményből egyértelműen látszik, hogy nincsen az Airbnb-k betiltása mögött valós társadalmi, lakossági támogatása Soproni Tamásnak” – közölte Schumicky Balázs, aki felhívta a figyelmet arra, hogy két hét alatt csak a lakosság 20 százaléka nyilvánított véleményt, és minimális különbség alakult ki a két álláspont között.
Tízből egy terézvárosi szeretné ezt betiltani
– összegezte az eredményeket a MAKE elnöke, aki szerint különösen kevésnek bizonyul ez, ha hozzávesszük, hogy „ez súlyosan diszkriminatív közvélemény-kutatás volt”, mivel az egyesület úgy látja, hogy bizonyos választói csoportok ki voltak zárva a szavazásból, amíg mások önkényesen bele voltak véve.
A MAKE azt is nehezményezi, hogy semmit nem lehetett tudni a szavazásnak az összesítéséről, ugyanis nem volt választási bizottság, nem volt, aki ellenőrizze a szavazatszámlálást, nincsenek jogorvoslati lehetőségek – pedig számos bejelentést kapott az egyesület, olyan helyzetekről, amikor valaki nem tudott szavazni, és amikor jegyzőkönyv felvételét kérték a probléma miatt, akkor azt az önkormányzat munkatársai megtagadták – és nem volt meghatározva minimális részvételi arány sem.
Nagyon sok lakcímkártyának elutasították a regisztrációját olvashatatlanságra hivatkozva, és mivel senki nem hitelesítette ezt az eljárást, ezért nem tudtak az érintettek fellebbezni vagy intézkedni, így nem is tudták leadni szavazatukat.
Illegális üzenetekkel kampányoltak a „betiltáspártiak”
Az is nagyon fontos, hogy a hétvégén illegális, központilag kiküldött SMS-ek ezrei érkeztek a terézvárosi szavazókhoz.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!